25.03.2020, 16:21 82

Asıl Kimliğimiz Ne

Hayatta kendimize sormamız gereken bu en önemli soruyu kaçımız bir aynanın karşısına geçerek kendimize sorma cesaretini göstermişizdir. Bu sorunun yanıtını sizlere bırakıyorum. 

Hayat hepimizi bir şekilde etkiler. Tıpkı diğer canlıları etkilediği gibi. Bu noktada önemli olan bizlerin, hayatın üzerinde ne kadar etkisi olduğudur. Çoğumuz, bunu düşünmeden hayatın önümüze çıkardığı sorunlarla baş etmeye çalışarak yaşar gideriz. Çoğumuz için kim olduğumuzun, ne amaç için yaşadığımızın bir önemi olmasa da sadece hayatın bize getirdikleriyle yaşamın tadını alamayız. Tam manasıyla yaşadığımızın farkına varabilmek için bizlerinde hayata bir şeyler katması gerekir. Yani kim olduğumuzun bilincine varmadıkça gerçekten yaşadık diyemeyiz.

Her insanın hayatta bir rolü olduğunu düşünenlerdenim. Çoğumuz hayattaki rolümüzün ve kendi gerçekliğimizin farkında olmasak da şunu artık artık anlamamız gerekir ki yaşam sadece dış hayatımızdan ibaret değildir. İçsel bir hayatımızda vardır. Kendimize vakit ayırarak iç dünyamızla ilgilendiğimiz ve kendi gerçekliğimizin farkına vararak yaşamadığımız sürece mutlu olmayı asla başaramayacağız.  

Bu soru gündemimizi oldukça meşgul etse de verimli yaşadığımızdan bahsetmek kendimizi kandırmak olur. Çünkü bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuzla bir bütün olarak yaşayamıyoruz. Bunun içinde en başta kendimizi anlayamıyoruz. Kendimizi anlayamadan da hayatı anlamaya çalışıyoruz. Öncelikle şapkayı önümüze koyarak kendimiz hakkında düşünmeliyiz. Kendimizle ilgili kafamızı kurcalayan sorulara net yanıtlar vermeliyiz. Bu yanıtları hakikatimiz olarak kabul etmeli ve öyle bir hayat üretmeliyiz ki o hayat bizleri yaşamın derinliklerine doğru götürsün. Eksiksiz ve kusursuz yaşama olanağımız olmasa da kendi hayatımızın doğrularını yaşama olanağımız olduğunu hiçbir zaman unutmayalım. 

Bir de şunu unutmayalım ki kendimize değer vermedikçe, insanlığa verdiğimiz değerin hiçbir önemi yoktur. İnsanlık bir altınsa, onun değerini ancak sarraf bilir. Sarraf olmak içinde önce kendimizi keşfe çıkacağız. 

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@