Pazartesi , Haziran 25 2018

Asıl Mesele Başka


Kimse dile getirmek istemese de toplumumuz öyle bir çığrından çıkmış ki kadınlarımız ve çocuklarımız dahi güvende değiller. Kadınların ve çocukların şiddete, tacize ve tecavüze uğradığı haberlerini her gün gazetelerden ya da internet sayfalarından okuyoruz ama toplumsal bir tepki ortaya koyamıyoruz. 
    

Kadına şiddetin erkeklik kabul edildiği, çocuklara taciz ve tecavüzün bireysel olarak kınansa da toplumsal duyarlılık olarak tepki haline dönüşüp kınanmadığı bir toplumda, kadına ve çocuğa cinsel istismarda iyi hal indiriminin kaldırılması için adım atılıyor. Bu adım, hiç yoktan iyi olsa da problemi çözmek için devede kulak sayılır. Çünkü asıl mesele başka. 
    

Asıl mesele, insanların birbirine güveninin, sevgisinin ve saygısının kalmamış olmasında. Asıl mesele, kadına şiddetin erkeklik olarak kabul edilmesinde. Asıl mesele, evli ya da bekar bir erkeğin, bir bayan için bu da benim kırığım diye bahsettiği zaman kınanmamasında. Ve asıl mesele, daha dünyadan bi haber yavrucakların silsilesi bozuk sapıklar tarafından tecavüze uğramasına toplumsal bir tepki verilmemesinde. Herkesin, kendisine ‘Biz, ne zaman bu kadar duyarsız bir toplum olduk?’ sorusunu sorması gerekiyor. 
    

Kadın ve çocuğa karşı şiddetin bu kadar artması, kadına ve çocuğa karşı taciz ve tecavüzler karşısında duyarsız kalınması toplum olarak iyi bir ahlaki eğitime ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. 
    

Zihni bozuk, silsilesi bozuk, hayvandan daha aşağı olan bu sapıklara karşı kanuni sınırlar içerisinde olmak suretiyle mücadele etmezsek gazetelerden ya da internet sayfalarından bu tür haberleri okumaya devam ederiz.
    

Asıl mesele başka dedik ya asıl mesele, bu tür sapıkların idam edilmemesidir. 
    

Biz, toplum olarak bu tür sapıklara idam istiyoruz. İyi hal indiriminin kaldırılması hiçbir şeyin çözümü değildir.       
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir