Cumartesi , Ağustos 4 2018

Aşırı Su Tüketilmesi, Su Zehirlenmesi Nedeni Olabilir


Su, yaşamın sürdürülebilmesi için en önemli maddedir. Aynı zamanda metabolizmanın da en fazla ihtiyacı olan su, yaşamımızın en temel taşıdır. 22 Mart Dünya Su günü münasebetiyle Memorial Ankara Hastanesi’nden diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu, su tüketmenin önemine dair açıklamalarda bulundu. 

Besinlerde yer alan vitamin ve minerallerin temel çözücüsü sudur. Vücuda giren besinleri küçük parçalara ayırmakla birlikte besinleri sindirmekte ve atık maddelerin vücuttan atılmasında en önemli yardımcıdır. 

Kanı sulandırmakla beraber kanın vücuttaki dolaşımı esnasında pıhtılaşmayı engeller. 

Cildin yumuşak olmasını sağlar. Ayrıca yaşlılık belirtilerinin azaltılmasında en önemli etken maddedir. 

Kabızlığı giderdiği gibi böbreklerde taş oluşumunu engeller. 

Stresin, gerginliğin ve depresyonun şiddetini azaltır. 

Metabolizmayı hızlı çalıştırdığından dolayı kilo verdirir. 

Hücre ve dokuların yapısını korur. 

Vücut ısısını düzenler. 

Vücut direncini arttırdığı gibi bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Suyu Aşırı Tüketmek Zararlı

Ateş, ishal ve kabızlık gibi rahatsızlığın olduğu durumlarda suyun aşırı tüketilmesinin yararı olsa da sağlığı yerinde olan bir kişinin, günlük 1,5-2 litre aralığında su tüketmesi yeterlidir. Bu miktar, yapılan fiziksel aktiviteye ve hava sıcaklığına göre değişebilir. Suyun aşırı tüketilmesi üzerine yapılan araştırmalar göstermiştir ki bunun sağlığa hiçbir yararı yoktur. Hatta suyun aşırı tüketimi su zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca çay, kahve ve asitli içecekler gibi sıvıları suyun yerini savdığını düşünmek çok büyük bir yanılgıdır. Bu tür içeceklerin aşırı tüketilmesi susama hissini giderdiğinden dolayı daha az su tüketilmesine yol açar. Bu ise vücudun günlük su ihtiyacının karşılanmasını engeller. 

Gün içerisinde yeterli su tüketilip tüketilmediği idrar renginden anlaşılabilir. Koyu sarı idrar rengi yetersiz su tüketimine, açık sarı ya da berrak idrar rengi ise yeterli su tüketimine işarettir. Su, yeterli tüketilmediği takdirde yorgunluğa, halsizliğe, tansiyon düşüklüğüne ve ciltte kuruluğa yol açar. 

Su içmek için illa da susamak gerekmiyor. Su, gün içerisinde belli aralıklarla mutlaka tüketilmelidir. Ayrıca elma, zencefil, nane yaprağı, tarçın, çilek ve üzüm gibi meyveler, suyun içine atılarak suya aroma lezzeti verilebilir. 
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir