Cumartesi , Ağustos 4 2018

Asker, Organik Süt ve Yumurta Tüketecek


Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Türk Silahlı Kuvvetlerince organik süt ve yumurta uygulamasına ilk kez bu dönemde başlanıyor. Organik Süt ve yumurta tüketimi, ilk aşamada pilot bölgelerde uygulanacak. Organik süt ve yumurtayı ilk olarak Doğu ve Güneydoğu’da bulunan askeri birliklerimiz tüketecek. İlk kez 2018 yılında 200 bin litre organik süt ile 1 milyon 650 bin adet organik yumurta Doğu ve Güneydoğu’da yer alan birliklerimize gönderilmek üzere satın alınacak. 
    

Organik süt ile organik yumurtanın tedarik edilmesi için Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında iş birliği protokolü imzalandı. 
    

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın da iştirak ettiği iş birliğine dair protokol için düzenlenen imza töreninde bir konuşma yaptı. 
    

Milli Savunma Bakanı Canikli, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
    

“Değiştirilen tedarik yöntemi ile birlikte ürünlere yönelik kalite tartışmaları da büyük ölçüde sona erecektir. 2018 yılı içerisinde Et ce Süt Kurumundan 510 milyon, Tarım Kredi Kooperatiflerinden 91 milyon, Marmara Birlikten 44 milyon, Tariş’ten 23 milyon, Trakya Birlikten 28 milyon, Çaykur’dan 25 milyon, TMO’dan 13 milyon, Adalet Bakanlığı Cezaevleri ve İş Kurumundan 23 milyon lira değerinde malzeme tedariki yapılacak. Toplam değeri 758 milyon lira olan malzeme tedarikinin ağırlığını 2018 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bağlı kuruluşları oluşturacak. Ülkemizde şu an organik yumurta üreten 14 firma var. Teklif veren altı firma içerisinden en düşük teklifi veren ile anlaşma imzalandı. Organik süt üretimi yapan firma sayısı ise 11. Bu 11 firmadan sadece 3 firma teklif verdi. En düşük teklifi veren Pınar Süt ile anlaşma imzalandı. Balık konservesine ise 3 firmadan teklif geldi. En düşük teklifi veren Kerevitaş ile sözleşme yapıldı. TSK, organik tavuk tedarik etmek içinde çalışmalarını sürdürüyor.”      
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir