Cuma , Haziran 22 2018

Atatürk Havalimanında Yeni Dönem Başladı!


ABD uçuşlarında uygulanan elektronik cihazların kabinlere alınması yasağı kararı kaldırıldı. Güvenlik önlemleri kapsamında süre önce getirilen ve montajları tamamlanan 10 adet Vücut Tarayıcı cihazı yasağın kaldırılmasına rağmen bugün kullanılmaya başlandı. 

Konu hakkında yapılan açıklamada, yeni cihazların dişprotezi röntgeni çektirir gibi tarama yapacağını ve ekrana çizgiler halinde görüntüler yapacağı belirtildi. Görüntüler ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından takip edilecek. 

VÜCUT TARAYICILAR KULLANILMAYA BAŞLANDI
Atatürk Havalimanı için alınan 10 adet Vücut Tarayıcı (Body Scanner) bugün itibari ile kullanılmaya başlandı. Cihazlar hakkında bilgi veren yetkililer, vücutların ekranda temsili resim olarak görüneceğini ve operatörün de önündeki ekranda bu şekil üzerinde cisimlerin olduğu noktaları göreceğini söyledi. Sistem hakkında açıklama yapan bir yetkili ise cihazdan geçen yolcuların üzerindeki plastik, seramik,ve sıvı dahil tüm unsurlar ekranda çizgi şekilde görüleceğini belirtti. Eğer kabul edilmeyen bir unsur varsa, cihazın güvenliklere bildirdiğini ve bu unsurların bulunduğu noktaları da gösterdiğini belirtti. Yetkili, cihazın içine giren yolcunun iki kez sağlı ve sollu olarak döndüğünü ve bu şekilde diş protezi çekilir gibi görüntü alındığını belirtti. 

HEM DIŞ HEM İÇ HATLARA KONULDU
Yapılan açıklamada söz konusu cihazın dış hatlarda pasaport kontrolünden sonra iç hatlarda da güvenlik kontrolü yapılan bölgede konuşlandığı belirtildi. DHMİ tarafından Vücut Tarama cihazlarının Atatürk Havalimanı için 10 adet, İzmir ve Ankara için ise dörder adet alındığı öğrenildi. 

 

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir