Cumartesi , Ağustos 4 2018

Avrupa'da Türk Gecesi: Devamı Gelecek mi?


Dün gece oynanan maçlarda İlk olarak Kardemir Karabükspor, ardından da Trabzonspor, karşılaştıkları rakipleri gol yemeden yenerek rövanş maçları için avantaj sağladılar.

Bu galibiyetlerden en önemlisi ise nitekim Kardemir Karabükspor’un Saint – Etienne karşısında aldığı  1-0′ lık net skordu. Maçın hemen ardından sadece türk basını değil, Fransız basını da şaşkınlıklarını manşetlerine taşıdılar. Tabii ki Türk basını Kardemir Karabükspor’un ne denli önemli bir başarıya imza attığını, sonunda elense bile tarih yazdığını yansıtan manşetlere yer verdiler.

Trabzonspor’un Rostov karşısında aldığı galibiyet ise Halilhodzic’e rağmen beklenen bir sonuçtu. Halilhodzic’e rağmen çünkü Trabzonspor cephesinde geldiği günden bu yana kendi takımı hakkında hep olumsuz konuştu ve Rusya Liginin son 4 maçında en kötü oynayan takımına karşı alınacak galibiyeti mucize olarak yorumladı.

Her ne kadar Halilodzic bu iddialarında haklı olsa bile önemli maçlar öncesinde takım üzerindeki kara bulutları dağıtması gerekiyordu ama korkulan olmadı ve Trabzonspor, Rusya’ya avantajlı bir skorla gidecek. Türk futbol kamuoyu olarak tüm temennimiz iki takımımızın da gruplara kalması ve ülke puanına katkıda bulunmalarını beklemektir.

DOĞRU OYUN: GOL YEMEDEN GELEN GALİBİYETLER

Takımlarımızın dün geceki rakiplerine karşı oynadıkları oyunlara bakıldığında ise rakip takımların analizinde gerçekten de teknik ekiplerin önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyebiliriz. Özellikle Karabükspor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas dersine çok iyi çalışmış ve Saint – Etienne’i iyi analiz etmiş. Takımına oynattığı dengeli futbol ve doğru oyunla rakip takımın Mevlüt Erdinç gibi bir gol ayağını etkili kullanamamasını sağladı.

Trabzonspor cephesine bakıldığında ise yine aynı şekilde doğru ve dengeli oyunla rakibe minimum pozisyon vermesi önemli bir unsurdu. Yeni gelen transferlerin ilk resmi maçta nasıl bir oyun sergileyecekleri ve takımın kimyasına nasıl bir etkide bulunacakları merak edilen en önemli sorulardı. Bu maç için olumsuz bir durum gözükmese de ileriki maçlarda bu soruların daha net bir şekilde yanıtlarını bulacağını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak Ülkemizi temsil eden her iki takımın da gol yemeden kazanmaları ve rakipleri karşısında doğru oyunlar oynamaları, en sevindirici konulardır. Şimdi bir hafta sonra 28 Ağustos Perşembe tarihinde oynanacak karşılaşmaları bekleyecek ve iki takımın da başarılı bir skorla dönmeleri için dua edeceğiz. 

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir