Pazartesi , Ağustos 6 2018

Avusturalya’da Bilim İnsanları Kanserli Hücreleri Sonsuz Bir Uykuya Yatırıyor


Avustralya’da bir grup bilim insanı tarafından yapılan çalışma sonucunda Kanser hücrelerinin diğer sağlıklı hücreler bir araya gelerek çoğalmasını önleyen yeni bir madde keşfedildi. Bu yeni madde sayesinde kanser hücreleri sonsuz bir uykuya yatıyor.

Avustralyalı bilim insanları kanser karşısında mucize bir başarıya imza attı. Bilim insanları tarafından yapılan çalışma sonucunda kanser hücrelerini durduran yeni bir madde geliştirildi.  Uzmanlar tarafından hazırlanan makale Nature dergisinde yayınlandı. Makaleye göre bilim insanları kanser hücrelerinin gelişiminde önemli rol oynayan KAT6A ve KAT6B proteinlerini etkileyen önemli bir madde geliştirdi.

DENEYLER BAŞARILI OLDU

Bilim insanları kanserli Fareler üzerinde laboratuvar ortamında deneyler yaptı. Yapılan deneyler sonucunda söz konusu maddenin bu proteinler etkisiz hale getirdiği ve farelerin ömürlerini 4 kata kadar uzattığı gözlendi. Ayrıca madde bu etkisini sağlıklı DNA’ya zarar vermeden gösterdi. Yani Kanser hücrelerinin üretimi durup yayılması öğrenirken DNA da sağlıklı kalmaya devam etti. Sputnik Tarafından konu hakkında yapılan haberde ise, günümüzde kanser tedavisinde kullanılan radyasyon ve kemoterapi gibi yöntemlerin kanser hücrelerini ortadan kaldırdığı fakat sağlığa da ciddi anlamda zarar verdiği belirtildi. Kemoterapi ve radyasyon sonucunda kanser hastalarının saçları dökülüyor, doğurganlıkları zarar görüyor bağışıklık sistemi zayıflıyor. Fakat Bilim insanlarının yeni geliştirdiği bu madde sayesinde Kanser hücrelerinin diğer hücreler arasına girmesi önleniyor. Hücreler bu yöntemler ölmüyor ancak bir diğer hücrelerle bir araya gelmediği için şu alamıyor.

About admin

Check Also

Bu Besinler Karaciğeri Yeniliyor

Karaciğer, Vücut için en önemli organlardan biri. Sağlık beslenme alışkanlıkları karaciğer sağlığı için de büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir