Cumartesi , Ağustos 4 2018

Ay Tutulması Saat Kaçta Olacak? Türkiye'den İzlenebilecek mi?


Bugün dünyanın birçok bölgesinde kısmı ay tutulması yaşanacak. En net ay tutulması olayı Rusya’dan izlenebilecek. Ay Tutulması olayı Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Pasifik kıtalarından da izlenebilecek. Bu gece ilerleyen saatlerde de Türkiye’den de izlenebilecek olan ay tutulması saat 20:23 sularında Dünya’nın tam gölge konisine girerek parçalı tutulma başlayacak, tutulma ortasına 21:20 civarında ulaşarak ve saat 22:18’de tutulma sona erecek. Tutulma Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek.

Ay tutulmasını illa teleskopla ya da dürbünle bakmaya gerek yok çıplak gözle de izleyebilirsiniz. Ülkemizden de izlenen en son ay tutulması olayı 28 Eylül 2015 tarihinde tam ay tutulması olayı olmuştur. Bir sonraki ay tutulması olayı ise 27 Temmuz 2018 tarihinde tam ay tutulması olayı olarak gerçekleşecektir.

 

AY TUTULMASI OLAYI NEDİR?

Ay, kendi yörüngesi etrafında dönerken bazen Dünya’nın gölgesine girer bu olaya ay tutulması denir. Ay’ın Dünya’nın yörüngesine girmesi ve Güneşten aldığı parlaklığın gitmesiyle gerçekleşir.  Ay tutulması olayı, dolunay zamanında ve düğüm noktasına yakın olması durumlarında gerçekleşir. Ay tutulmasının zamanı yaklaşık olarak 40 dakika ile 1 saat arasında gözlemlenir.

Ay tutulmasını, yeryüzünden Ay’ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden kolaylıkla gözlemlenir. Ay tutulmasında ay tamamen kaybolmaz.

ay-tutulmasi-resmi.jpg

KISMİ AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, Güneş ve Dünya’nın bazı değişik durumlarında kısmi ay tutulması meydana gelir. Bu durumlarda Ay’ın üzerine Dünya’nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer. Ay tutulması olayı genellikle yılda iki kere meydana gelebilir. Bazı durumlarda ise Ay tutulması hiç olmayabilir yada üç defa gerçekleşebilir.

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir