• BIST107.015
 • Altın172,213
 • Dolar4,0658
 • Euro4,9307
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 14 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Ay Tutulması Saat Kaçta Olacak? Türkiye'den İzlenebilecek mi?

En önemli doğa olaylarında biri tabi ki ay tutulmasıdır. 2017 yılı içerisinde gerçekleşecek olan kısmı ay tutulması bu akşam saatlerinde gerçekleşecek. Merakla beklenen ay tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi? İşte detaylar.
Ay Tutulması Saat Kaçta Olacak? Türkiye'den İzlenebilecek mi?
Ay Tutulması Saat Kaçta Olacak? Türkiye'den İzlenebilecek mi? Ay Tutulması Saat Kaçta Olacak? Türkiye'den İzlenebilecek mi? Ay Tutulması Saat Kaçta Olacak? Türkiye'den İzlenebilecek mi?

Bugün dünyanın birçok bölgesinde kısmı ay tutulması yaşanacak. En net ay tutulması olayı Rusya'dan izlenebilecek. Ay Tutulması olayı Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Pasifik kıtalarından da izlenebilecek. Bu gece ilerleyen saatlerde de Türkiye'den de izlenebilecek olan ay tutulması saat 20:23 sularında Dünya’nın tam gölge konisine girerek parçalı tutulma başlayacak, tutulma ortasına 21:20 civarında ulaşarak ve saat 22:18’de tutulma sona erecek. Tutulma Türkiye'nin her yerinden izlenebilecek.

Ay tutulmasını illa teleskopla ya da dürbünle bakmaya gerek yok çıplak gözle de izleyebilirsiniz. Ülkemizden de izlenen en son ay tutulması olayı 28 Eylül 2015 tarihinde tam ay tutulması olayı olmuştur. Bir sonraki ay tutulması olayı ise 27 Temmuz 2018 tarihinde tam ay tutulması olayı olarak gerçekleşecektir.

 

AY TUTULMASI OLAYI NEDİR?

Ay, kendi yörüngesi etrafında dönerken bazen Dünya'nın gölgesine girer bu olaya ay tutulması denir. Ay'ın Dünya'nın yörüngesine girmesi ve Güneşten aldığı parlaklığın gitmesiyle gerçekleşir.  Ay tutulması olayı, dolunay zamanında ve düğüm noktasına yakın olması durumlarında gerçekleşir. Ay tutulmasının zamanı yaklaşık olarak 40 dakika ile 1 saat arasında gözlemlenir.

Ay tutulmasını, yeryüzünden Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden kolaylıkla gözlemlenir. Ay tutulmasında ay tamamen kaybolmaz.

ay-tutulmasi-resmi.jpg

KISMİ AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, Güneş ve Dünya'nın bazı değişik durumlarında kısmi ay tutulması meydana gelir. Bu durumlarda Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer. Ay tutulması olayı genellikle yılda iki kere meydana gelebilir. Bazı durumlarda ise Ay tutulması hiç olmayabilir yada üç defa gerçekleşebilir.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler
Yorum Yaz