Pazartesi , Temmuz 16 2018

Ayrılan Ebeveynlerin Çocuk Tesliminde İcra Dönemi Sona Eriyor


Adalet Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından görüşülen Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Kanun Tasarısı sayesinde ayrılan ebeveynlerin çocuklarının icra dairesi kanalıyla teslim dönemi sona erecek. 

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Kanun Tasarısı ile ilgili detaylar, Bakanlar Kurulu Toplantısında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından anlatıldı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada tasarı ile ilgili şu ifadelere yer verildi: 

“İlk kez mağdur haklarına yönelik müstakil bir kanun düzenlemesi hazırlanıyor. Bu kapsamda mağdurlara yönelik bir çok yeni düzenleme getiriliyor. Kasten öldürme, ağır yaralama, cinsel saldırı ve işkence suçlarının mağdurlarına yönelik maddi destek verilmesi, meslek edinmelerini sağlayacak kurslar tertip edilmesi, mağdurun kamuda görevli olması halinde talep ettiği takdirde yerleşim yerinin değiştirilmesi ve bir çok önemli yenilikler getirilecek.”

Çocuk Teslim Merkezleri Kurulacak

Boşanan ebeveynlerin çocukla ilişkisinin sürmesi icra dairesi kanalıyla gerçekleşirken yeni düzenleme ile birlikte bu hususla özel ilgilenecek çocuk teslim merkezleri kurulacak. Çocuğun gösterilmemesi ise velayetin değiştirilmesi için yeterli gerekçe olacak. Ayrıca çocuğu göstermeyen taraf nafaka alıyorsa nafakaya geçici olarak kesinti uygulanacak. Çocuğu göstermeyen taraf, bu davranışında ısrarcı olursa, çocuğu göstermeyen tarafa hapsen tazyik uygulanabilecek. 

Hayvanlara İşkenceye 4 Yıla Kadar Hapis Cezası 

Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklik sayesinde sahipli ya da sahipsiz hayvanları öldüren, işkence ya da eziyet edenler, artık idari para cezasıyla yakayı kurtaramayacak. Kanunda yapılacak değişiklik ile birlikte hayvanlara eziyet ve işkence edenler ya da öldürenler, dört yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.  

About

Check Also

Ak Parti’den Son Dakika Bedelli Askerlik Açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Merakla beklenen bedelli askerlik konusunda son dakika açıklaması yaptı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir