Cuma , Haziran 22 2018

Bağdadi'nin Ölümünü IŞİD Doğruladı! Bağdadi Ne Zaman Öldü?


Terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürüldüğü uzun süreden bu yana gündemdeydi. Bugün, El Sumaria televizyonunun Irak’ın Ninova şehrinden bir kaynağa dayandırdığı haberde, IŞİD de Bağdadi’nin ölümünü doğruladı.

IŞİD hakkında haber yapan söz konusu kaynak haberde, IŞİD tarafından Bağdadi’nin ölümünün doğrulandığını ve yeni liderin adının verildiğini de belirtti. 

RUSYA’NIN HAVA SALDIRISINDA MI ÖLDÜ?

Rusya Savunma Bakanlığı 16 Haziran tarihinde bir açıklama yaparak, Mayıs ayında Rakka’ya düzenlenen Rus hava saldırıları sonucunda ‘muhtemelen’ öldürüldüğünü açıklamıştı. ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı başlatılan Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Ryan Dillon ise 23 Haziran tarihinde bir açıklama yaparak, ABD’nin Bağdadi’nin Rus hava saldırıları sonucu öldürüldüğüne dair kesin bir kanıt olmadığını söylemişti. Rus Sputnik haber ajansına 29 Haziran’da bilgi veren Rus milletvekili Aleksey Puşkov, Rus tarafının Bağdadi’nin öldürüldüğüne ilişkin edindiği bilginin yüzde 100 doğru olduğunu söylemişti. 

EBUBEKİR BAĞDADİ KİMDİR?
Terör örgütü IŞİD’in eli kanlı lideri Bağdadi’nin ismi ilk olarak 2014 yılında ‘halifelik’ ilan ederken gündeme gelmişti. Bugüne kadar çeşitli saldırılarda Bağdadi’nin öldürüldüğü iddia edilmişti. Fakat bugüne kadar hiçbir şekilde bu bilgi teyit edilmemişti. Bağdadi hakkında çok bilgi bulunmuyor. Kaynaklara göre Bağdadi, 1971 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra kentinde dünyaya geldi. Bazı haberlere göre de Bağdadi, 2003’teki ABD işgali sırasında Samarra kentinde bir camide vaizlik yapıyordu. Saddam Hüseyin Yönetimi sırasında Bağdadi’nin cihatçı bir militan olduğu da iddialar arasında yer alıyor. 

 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir