Cumartesi , Temmuz 21 2018

Bağımsızlığa 8 Kala


1923 yılında her alanda başarılı olduğumuz Milli Mücadelenin ardından,  beceriksiz ve basiretsiz İnönü öncülüğünde imzalamak zorunda kaldığımız Lozan Antlaşmasının 100. yılı 2023 te sona erecek. 

Son zamanlarda hepimizin sıkça duyduğu bir tarih 2023. Nedeni 100. yılında sona erecek olan Lozan Antlaşmasının içeriğinde yer alan, Türkiye’ye de yaptırımlar uygulayan maddelerinin geçerliliğini yitirecek olması. Bu sebepledir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1923’ten bu yana Ekonomiden, Yeraltı Kaynaklarına, Boğazlarından, Milli Eğitim Sistemine kadar tam bağımsız hareket edemediği maddeler,  antlaşma gereği geçerliliği sona erecek olması.  Ülkemiz, geçerliliğini yitiren, bu maddeler sayesinde artık tüm yüklerinden kurtulmuş bir ülke olarak güçlenerek yoluna devam edecektir.

Tabi ki bu sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletinin planı. Üzerimizde emelleri olanlar, Sevr’i geçici olarak donduranlar, bizim güçlü bir devlet olmamıza asla müsaade etmeyeceklerdir. Bu sebepledir ki her türlü planı yapıp bizi mutlaka 2023 e ulaştırmadan parçalamak isteyeceklerdir.

Lozan’a Mısır Hahamı Hayim Nahum İsmet İnönü’nün danışmanı sıfatı ile katılmıştır. Hayim Nahum, Lozan Konferanslarında Batılı Devletlerin biz Lozan’ı imzalamayız diretmesine karşın, şöyle tarihi bir konuşma yapmıştır;

Türkiye’yi savaşla yutamazsınız, yumuşak lokma yaparak yutun. Bunun için;

1.Türk insanını aç bırakın,

2. İşsiz bırakın,

3. Borca esir edin

4. Dininden uzaklaştırın

5. Birbirine düşürün ve bölüp parçalayın

Böylelikle kolay lokma haline getirdiğiniz Türkiye’yi kolayca yutarsınız. 19’ncu haçlı seferinde niçin yutamadınız? 5 sene Cihan harbi, 5 sene İstiklal savaşı yaptınız çünkü bunlarda iman var. Onun için yutamadınız. Öyleyse bir mola verelim bunları dininden uzaklaştıralım sonra yutalım.

Bu sebeple Lozan’ı imzaladılar. Asıl olan Sevr dediler, bir mola vermek için Lozan’ı imzaladılar ve bunu uygulamak için 80 senedir çalışıyorlar. Ne yapıyorlar 80 senedir. Tabii ki ülke insanını oyalıyorlar. Çeşitli bahanelerle ülkede ekonominin, siyasetin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesini engelliyorlar.

Türkiye’nin dünya çapında tanınmış Bilim Adamına gerici ve yobaz, vatanseverine Faşist, ülkesi adına bir şeyler yapmak isteyene Komünist vs. yakıştırmalar yaparak vatanını ve milletini seven başarılı insanımızı itibarsızlaştırıyorlar.

Ne zaman Türkiye bir çıkış yakalasa senaryo hep aynı, sadece konu başlıkları ve başrol oyuncuları değişiyor. Türkiye çok partili sisteme geçme mücadelesi verirken Melemende provokatörler tarafından öldürülen Yedek Subay Kubilay bu senaryonun ilk kurbanlarındandı. Bu olay sebebi ile Türkiye çok partili hayata ancak 20 sene sonra geçebildi.

Türkiye çok partili hayata geçtiği ve ekonomik alanda ferahlık yakaladığı esnada, bu sefer ülkenin Başbakanını darbeyle indirip, arkasından çeşitli bahanelerle astılar.

Sonrasında tekrar toparlanan Türkiye Demokrasisi ve istikrar yakalayan siyasi hükümet, askeri muhtıraya maruz kaldı. Bu esnada birçok siyasi parti kapatıldı ve siyasiler yasaklı hale getirildi.

Yine yılmayan Türkiye halkı, demokratik özgürlük mücadelesine hız kesmeden devam etti. Bu sırada pek çok hükümet hızlı bir şekilde ekonomi alanında büyük işler yapmaya başlayınca ine devreye kuklacılar girdi ve yeniden Türkiye’nin önünü askeri darbeyle kestiler. Tüm siyasi partiler kapatıldı ve siyasiler de yasaklı hale geldi.

Ardından yine toparlanmayı becerebilen Türkiye ilk kez dış dünya ile bu kadar içli dışlı oluyor ve ekonomik manada göstermelikte olsa bir istikrar yakalıyordu. 90 lı yılların sonuna doğru iş başına gelen hükümet ekonomide çığır açıyor, yaptıkları ile dünyaya korku salıyordu. Ama yine kuklacı boş durmayacak ve işini yapacaktı. Kuklaları vesilesi ile yine aynı senaryo ile bu sefer de başarılı oluyorlar ve Cumhuriyet tarihinin en başarılı Hükümetini alaşağı ediyorlardı.

Her seferinde ayağa kalkmayı başarabilen Türkiye Demokrasisi yine ayağa kalkıyor ve Halkın büyük bir desteğini alan yeni hükümetini kuruyordu. Yine alanında birçok ilke imza atan ve ekonomik ve siyasal istikrar yakalayan Türkiye bu sefer Halk ayaklanması adı altında 3 kez durdurulmaya çalışılıyordu.

80 yıllık Cumhuriyet tarihi bize belirli kavramlar üzerinden nasıl bir ülke geri bırakılır göstermiş oldu. Bu kavramlar; irtica, laiklik, faşizm, komünizm, sağ, sol, asala, pkk vs birçok kavramla yıllardır bizi oyalamayı başardılar.

Neden yukarıda cumhuriyet tarihinden birkaç örnek verdik. Çünkü senaryo hep aynı. Eğer ders almaz isek hep aynı konuları farklı tarihlerde başka başlıklar altında konuşmak zorunda kalacağız. Artık Kuklayı değil Kuklacıyı konuşma zamanı gelmiştir. Hedefte Türkiye vardır. Çember iyice daralmıştır. Sadece 8 senemiz kalmıştır. Ya oyunu bozup 2023 te dünyanın ilk 5 ülkesinden birisi olacağız. Ya da oyuna gelip 100 sene önce dondurulan Sevr’i yeniden tanıyıp yok olup gideceğiz.

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

3 comments

  1. kalemine saglik yigidim

  2. Allah sizin gibi insanlarin yolunu açık etsin…

  3. LOZAN’IN HANGI MADDESİNDE VAR BU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir