Cuma , Haziran 22 2018

Baharda Kuraklık Yaşanma Riski Yüksek


Gaziantep’te Altunkaya Çiftliğini ziyaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Tarımsal kuraklığın olacağı yönünde bir endişemiz mevcut değil. Tarımsal kuraklık olursa da Tarım Bakanlığının sigortaları var. Devlette destek verecek. Bu hususta endişeye gerek yoktur.” dedi. 
    

Bakan tarafından yapılan bu açıklamadan hemen sonra uzmanlar tarafından uyarılar yapılmaya başlandı. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, “Samsun’da dahil olmak üzere ülkemiz çok ciddi bir kuraklık sürecinden geçmektedir. Eldeki veriler incelendiği zaman sıkıntının 2018 yılı içerisinde de süreceği öngörülüyor. An itibariyle ülkemizin önemli bir kısmı meteorolojik ve hidrolojik bir kuraklık yaşamaktadır. Süreç böyle sürerse bahar mevsiminde tarımsal kuraklık riski yüksek olur.” dedi. 
      

Meteorolojik açıdan bakıldığı zaman 2017 yılının sıkıntılı bir yıl olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yusuf Demir, “Ülkemiz, Samsun’da dahil olmak üzere ciddi bir kuraklığın içerisindedir. Eldeki veriler 2018 yılı içerisinde de kuraklığın süreceğine işaret ediyor. Ülkemizin tarımsal faaliyetleri kuraklığın üçüncü evresinde ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Yağış rejimi değiştiği gibi yağış miktarı da azaldı. Su seviyesindeki azalma ile görülen hidrolojik kuraklık ile birlikte bitkiler tarafından kullanılan toprak suyu miktarında azalma yaşanmaktadır. Sürecin böyle sürmesi halinde bahar mevsiminde ülkemizde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde hidrolojik kuraklık riski mevcuttur. Bu açıdan önümüzdeki 2-3 ay içerisinde düşecek yağış ve kar miktarı hayati önem taşımaktadır. Tarımsal faaliyetler açısından en kritik aylar ilkbahar aylarıdır. İç Anadolu bölgemizde yetişen tahıl ürünleri ile meyveler açısından ciddi risk var. İnsanlar, kuraklığın olacağı yönünde kesin bir kanaate varmamalı. Biz, eldeki bulgular doğrultusunda tedbir alınması için uyarılar yapıyoruz. Hükümetimiz, bu hususta ulusal bir bilinç oluşturmalıdır. 2018 yılı içerisinde ülkemizin ihtiyaç duyduğu tarımsal ürünler, TM tarafından temin edilerek depolanmalıdır. Ayrıca çiftçiler ve ilgili kurumlar, tarım arazilerinin kullanımı hususunda uyarılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Su, bilinçli tüketildiği takdirde yaz mevsimini su sıkıntısı çekmeden geçirebiliriz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.      
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir