Salı , Haziran 19 2018

Bahçelievler Belediyesinden 50.000 TL Ödüllü Roman Yarışması


Bahçelievler Belediyesi tarafından 15 Temmuz darbe girişiminde milletin sergilediği direniş ruhunu canlı tutmak ve 15 Temmuz darbe gecesinde yaşanan olayları gelecek nesillere aktarmak için ‘Tarihin Şahitleri Yazılıyor’ roman yarışmasının tanıtımı için basın toplantısı düzenlendi. 30 Nisan 2018 tarihine kadar başvurulabilecek yarışmada bugüne kadar yayınlanmamış eserler değerlendirmeye alınacak. Türkiye’deki en yüksek ödüllü roman yarışmasında birincilik ödülü 50.000 TL olacak. 

Milletlerin tarihinde önemli dönüm noktaları olduğunu söyleyen Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminde millet tarafından verilen mücadelenin ve direniş ruhunun tarihimizde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti. 

Usta roman yazarlarını da yarışmaya davet eden Belediye Başkanı Develioğlu, “15 Temmuz’u sadece bir darbe kalkışması olarak değerlendirmemek gerekir. 15 Temmuz en başta bir milletin varlığına yönelen ihanet, Türkiye Cumhuriyetinin istikbaline yönelik bir cinayet girişimidir. Bu roman yarışması projesi ile bir milletin şanlı direnişinin öyküsünün kalıcı hale gelmesi hedeflenmektedir. Gelecek kuşaklara ibret olacak bu öyküler, roman vasıtasıyla eser haline dönüşecektir. Milletin şanlı direnişinin bu destansı öyküsü şüphesiz film, animasyon ve belgeseller ile de zenginleşecektir. 

Roman, insanın kendi içsel dünyasına yaptığı yolculuk olduğu gibi toplumun değişimine dönük bir arayıştır. 15 Temmuz’da milletin sergilediği direniş ruhunu en iyi yansıtabilecek yollardan biride romandır. Günümüzde belediyeler, sadece yol, su, kanal işleriyle uğraşan kurumlar olarak algılanmaktadır. Bunlar, belediyelerin olmazsa olmaları olsa da sosyal belediyeciliği iyi idrak etmek gerekir. Bu kapsamda belediyeler, eğitim, kültür, sanat ve spor ile ilgili çalışmalarda yürütmelidir. Bu roman yarışması da sosyal belediyecilik anlayışının bir yansımasıdır. Bu roman yarışması ile genç yazarlarımızı yazmaya teşvik etmek hedeflendiği gibi 15 Temmuz’un en doğru mesajının topluma verilmesi planlanmaktadır.” şeklinde konuştu. 

30 Nisan tarihinde başvuruların sonlanacağı yarışmanın sonucunun ise Haziran ayı içerisinde açıklanması hedefleniyor. Roman yarışmasının ödül töreninin ise 15 Temmuz haftasında düzenlenmesi düşünülüyor. 

Yarışmaya katılmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı yoktur. Yarışmaya profesyonel ve acemi tüm yazarlar katılabilecek. Yarışma ile ilgili tüm detaylara www.15temmuzromani.com  adresinden ulaşılabilecek. Bahçelievler Belediyesi tarafından yapılan açıklamada roman yarışmasının özgün konusunun 15 Temmuz ve darbeler olacağı belirtildi. 

Yarışmada birincilik ödülü 50.000, ikincilik ödülü 35.000, üçüncülük ödülü 20.000, mansiyon ödülleri ise 10.000 TL olarak belirlendi. Ayrıca roman yarışmasına katılacak eserlerin yayım hakkı ise Bahçelievler Belediyesine ait olacak. 
 

About

Check Also

Adını Tarihe Yazdıran Kadınlar

Bilim, sanat, politika ve moda gibi farklı dallarda adını tarihe altın harflerle yazdırarak dünyada iz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir