Çarşamba , Haziran 20 2018

Balığın Kafası, Kılçığı ve Kuyruğu Çöpe Gitmemeli


Vücut direncini artırdığından dolayı haftada 2 kez omega 3 açısından zengin ve sağlıklı protein kaynağı olan balık tüketilmesi gerektiğini belirten Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, balığın kılçığının, kafasının ve kuyruğunun içeriğinde yüksek oranda kalsiyum bulunduğuna dikkat çekti.

Ülkemizde kişi başına düşen yıllık balık tüketiminin 8 kilogram olmasına rağmen dünya genelinde kişi başına yıllık balık tüketimi 16 kilogram, Avrupa’da da kişi başına yıllık balık tüketimi 25 kilogramdır. Balık açısından zengin bir ülke olsak da dünya ortalaması baz alındığı zaman balık tüketimimiz yarısına tekabül ediyor. Sağlıklı yaşam ve obezite ile mücadelede balığın bol tüketilmesi gerekir.

Depresyon Riskini Azaltıyor

Balığın düzenli tüketildiği takdirde depresyon riskini %17’ye kadar düşürdüğüne dikkat çeken Elmacıoğlu, balığın içeriğinde yüksek oranda bulunan omega 3 yağının damar sertliği, tansiyon, kalp, damar ve felç gibi rahatsızlıkları önlemekle birlikte obezite, hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi rahatsızlıkların etkisini önemli ölçüde azalttığına vurgu yaptı.

Kalsiyum açısından inanılmaz derecede zengin olan balığın kılçığı, kafası ve kuyruğu hamilelikte ve kemik erimesi rahatsızlığında çok yararlıdır.

Mevsim geçişlerinde vücut direncini artırmak için omega 3 ve protein bakımından zengin olan balığı haftada en az iki kez tüketmek gerekir. Ayrıca balık, retina, beyin ve sperm hücrelerini tam olarak çalıştırır. Balık, eklem ağrıları ve cilt yumuşaklığına içeriğindeki kalsiyum ve fosfat ile şifadır.

Büyüme çağındaki çocukların düzenli olarak balık tüketmesi halinde boylarının çok daha hızlı ve sağlıklı uzadığına değinen Elmacıoğlu, “Balığın içeriğindeki protein hayvansal kaynaklı olduğundan dolayı vücut proteinine dönüşme oranı diğerlerine göre çok yüksektir. Bunun içinde büyüme, gelişme ve yeni doku yapımı için gerekli olan protein balıktan rahatlıkla karşılanabilir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar, yeni doku üretimine çok ihtiyaç duyarlar. Balık, içeriğindeki omega 3 yağ asitleri, A ve D vitaminleri ile birlikte çinko, iyot ve selenyum gibi mineraller açısından da çok zengin bir besin kaynağıdır. İnsanlar, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorlarsa haftada en az iki kez balık tüketmeliler.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

balik-2.jpg

About

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir