Cumartesi , Ağustos 4 2018

Balıkçıların İşleri Bu Sezon Kesat


Batı Karadeniz Bölgesinin önemli balıkçı limanlarından Akçakoca ilçesindeki balıkçılar, kötü giden av sezonu nedeniyle sıkıntı yaşıyor. 
    

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, “Bu sene kötü giden av sezonu dolayısıyla istenilen seviyeye ulaşamadık. Geçen yıla dek az ya da çok balık oluyordu. Hamsinin olmadığı dönemde istavrit, istavritin olmadığı dönemde palamut, palamutun olmadığı dönemde barbun oluyordu. Bir balık türü fazla miktarda kesinlikle oluyordu. Azalma olsa da bir iki türde oluyordu. 26 yıllık faal balıkçı olarak bu seneki kadar kötü bir sezon görmedim. Balıkçılık, her sene daha da kötüye gidiyor. Balığın azalmasının başlıca sebepleri ise küresel ısınma, aşırı ve zamansız avlanmadır.” dedi. 
    

Denizlerin balık avcılığına artık uygun olmadığına dikkat çeken Mustafa Karakaş, “Teknelerdeki radarlar, hiçbir balığın kaçmasına olanak vermediği için küçültülmelidir. Denetimlerin artırılması gerektiği gibi denetimlerin yalnız limanda değil, bir yere yanaşan teknelerde de yapılması lazım. Bunlara engel olmak içinde kota uygulamasına geçilerek kota konması şart.” ifadelerine yer verdi. 
    

Balık fiyatlarının aşırı arttığını söyleyen Karakaş, “Mezgit fiyatları biraz düştü. Şu an iri 20 lira, ince ise 10 liradan satılıyor. 02 Aralıktan beri tezgahlarda dondurulmuş hamsi satılıyor. Oysa hamsi, bu aylarda en fazla tutulması ve tüketilmesi gereken bir balık türüdür. Orta Karadeniz Bölgesinde avlanan hamsiyi yem fabrikaları satın aldı. Vatandaşın şu anda 30 ila 40 lira aralığında yediği hamsi ise sunidir.” şeklinde konuştu.       
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir