Çarşamba , Temmuz 18 2018

Baş Dönmesinin Başlıca Sebepleri


Hepimiz, yaşamımızın bir döneminde baş dönmesinden şikayet ederiz. Günümüzde çok yaygın olan baş dönmesi şikayeti, vücuttaki birçok sistemden kaynaklanabilen bir rahatsızlıktır. Baş dönmesi yaşayan bir kişi, kendisinin ya da çevresinin döndüğünü sanarak hareket yanılması yaşayabilir. Baş dönmesi yaşayan kişilerin günlük yaşamları zaman zaman durma noktasına gelebilir. Baş dönmesi, iş ve sosyal yaşamada olumsuz etki yapar. Baş dönmesinin neden kaynaklandığının doğru teşhis edilerek tedavinin bu doğrultuda yapılması yaşam kalitesinin yükselmesi için önemlidir. 
    

Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümünden Prof. Dr. Türker Şahiner, baş dönmesinde sık rastlanan sebepler hakkında bilgi vererek tedavi sürecine dair önerilerde bulundu. 
    

Baş dönmesi rahatsızlığında ilk akla gelen vertigo olsa da vertigo, baş dönmesinde sadece bir sebeptir. Başlı başına baş dönmesi manasına gelmeyen vertigo, aynı zamanda denge problemidir. Birçok nedeni olan baş dönmesinin en yaygın olanları ise şöyledir;
    

Periferik Vertigo  
    

Periferik vertigo için iç kulak denge problemi denilebilir. Baş dönmeleri beyin kaynaklı değilse ani baş hareketlerine müsaade etmeyen akut tablolardan ibarettir. Bu tür baş dönmelerinde bulantı ve kusma görülebilir. Hatta böyle bir baş dönmesi yaşayan kişiler, gözlerini bile açamayabilirler. Periferik vertigoların en yaygın olanı ise iç kulakta denge sinyalini algılayan kristalin yerinden oynamasıdır. Bu kristallerin yerinden oynamasında da hava değişimleri ile küçük travmalar etkili olmaktadır. Bu kristaller yerine oturtulduğu zaman rahatsızlık hemen geçmekte veya ilaç tedavisi ile kontrol sağlanmaktadır. 
    

Damarsal Sebepler
    

Beyinde ateroskleroz, halk dilindeki adıyla damar sertliği görülmesi halinde de baş dönmesine sık rastlanır. Kolesterol plaklarının beyin damarlarında meydana getirdiği bozulmalar ile baş dönmesi ve denge sorunu yaşanabilir. Beyinde vertebral baziler ismindeki damarın yetersizliği VBY yani enseden geçen akışının debisinde görülen azalmada baş dönmesinin nedenleri arasındadır. Böyle bir rahatsızlık yaşanıyorsa derhal nöroloji uzmanına müracaat etmelidir. İlaç tedavisi sayesinde yaşanan baş dönmesinde kontrol kısa sürede sağlanabilir. 
    

Beyin Urları
    

Beyinde oluşan iyi ya da kötü huylu tümörler, baş dönmesinin nedenleri arasındadır. Urlar, beyincik denilen bölgede oluşmuşsa baş dönmesini daha fazla tetikler. Baş dönmesinin neden kaynaklandığı hususunda tetkikler yapılırken her yaşta görülme ihtimali olan beyin tümörlerini atlamamak gerekir. doğru planlanan tedavi ve tümörün alınması baş dönmesi şikayetlerini ortadan kaldırır.   
    

MS VE Myelin Rahatsızlıklar
    

Multipl Skelroz (MS), beyin ve omurilik bölgesinde yer alan sinirlerin myelinli kılıflarına etki eder. Bu rahatsızlık tekrarlayıcı özelliğe sahiptir. Gençlerde ve kadınlarda sık rastlanan bir rahatsızlıktır. MS rahatsızlığında ani baş dönmeleri görülebilir. Oturdukları esnada baş dönmesini daha rahat kontrol eden hastalarda, ayağa kalktıkları zaman bir tarafa dengesizlik görülebilir. MS rahatsızlığının takibi deneyimli uzmanlarca yapılmalı ve tedavi programı kesinlikle aksatılmamalıdır. 
    

Enfeksiyon
    

Tüberküloz vb. kronik enfeksiyonlarda baş dönmesi görülebildiği gibi basit bir gribal enfeksiyonda baş dönmesine yol açabilir. Bu tür enfeksiyonel durumlarda uzmana başvurularak vücuttaki enfeksiyon seviyesine ve niteliğine göre tedavi planlaması yapılmalıdır.      
 

About

Check Also

Anksiyete Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı haline gelen anksiyete hakkında Aslında birçok şey merak ediliyor. Aşırı korku sinirlilik endişeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir