Cuma , Haziran 22 2018

Başarısız Karne Olumsuz Tepkiyi Doğurmamalıdır


Karnesi başarısız olduğundan dolayı çocuklardan sevginin esirgenmesi ve ilgisiz davranılması ebeveynlerin çocuklarına karşı sergilemiş olduğu yanlış bir tutumdur. Çocukların böylesine yanlış bir tutumla karşı karşıya kaldıkları zaman güven kaybı yaşayacaklarına değinen eğitimci Koray Varol, başarısız karneye istinaden olumsuz tepkiler göstererek çocukların moral ve motivasyonunu daha da bozan anne ve babalar, çocuklarının okul başarısının daha da aşağıya düşmesine yol açarlar. 
    

Çocuklar, ilk yarıyıldaki emeklerinin karşılığı olan karnelerini alarak yarıyıl tatiline girerken eğitimci Koray Varol tarafından anne ve babalara uyarılar yapıldı. 
    

Başarının yalnızca karne ile bağlantılı olmadığına değinen eğitimci Varol, “Çocuklar, ebeveynleri tarafından karnelerine bakılarak başarılı veya başarısız olarak değerlendirilmemelidir. Karne başarısı ne olursa olsun çocuk, ebeveynleri tarafından desteklenmeli ve her koşulda ebeveynlerinin yanında olacağını hissetmelidir. Anne ve babalar, üzerlerine düşen bu sorumluluğu yerine getirdikleri takdirde çocuklarının başarısının artmasına ve seviyelerinin ilerlemesine katkı sağlarlar. Ailenin gündeminde sadece çocuğun başarısız dersleri değil, başarılı dersleri de olmalı ve çocuk, başarı sağladığı dersler için tebrik edilerek övülmelidir. Karnelerindeki kırık notlara istinaden çocuklarına bağıran, sinirli davranan ve yargılayan ebeveynler, çocuklarının ileriki dönem okul başarılarına olumsuz etki ederler.” dedi. 
    

Ebeveynlerin, çocuklarıyla mümkün mertebe çok zaman geçirmesi gerektiğine değinen eğitimci Varol, “Ebeveynler ve çocuklar, yarıyıl tatilinde birbirlerini daha iyi anlamalı, tanımalı ve birbirlerine arkadaş gibi davranmalıdırlar. Öğrenciler, yarıyıl tatilinde topladıkları pozitif enerji ile ikinci yarıyıla başladıkları takdirde başarıları da artacaktır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.  
 

About

Check Also

Bol Okumak ve Soru Çözmek, LGS'de Başarının Formülü

Bu eğitim yılının başında kaldırılan TEOG sınavı yerine artık Liselere Geçiş Sınavı (LGS) var. LGS’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir