Salı , Haziran 19 2018

Başbakan Binali Yıldırım'dan Kritik ABD Ziyareti Öncesinde Havalimanında Açıklama


ABD ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, ABD Büyükelçiliği’nden dün yapılan “Türk Hükümeti Bize güvence verdi” açıklamasına yanıt vererek, güvencenin söz konusu olmadığını, bunun hukuk devleti ilkelerine uymayacağını söyledi. 

ABD Başkan Yardımcısı Pence ile 7-10 Kasım tarihleri arasında görüşme yapacak olan Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda Washington ziyareti öncesi gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. ABD Başkan Yardımcısı Pence ile bu ziyaret çerçevesinde görüşmeler yapacaklarını dile getiren Yıldırım, Türkiye-ABD ilişkileri ve bölgesel konular hakkında değerlendirmelerde bulunacaklarını ifade etti. Başbakan Yıldırım’a eşlik eden heyette, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ak Parti İstanbul Milletvekilleri Mustafa Şentop ve Volkan Bozkır yer alıyor. 

“FETÖ KONUSUNDA TALEPLERİMİZİ İLETECEĞİZ”
Başbakan Yıldırım açıklamasında, görüşmede özellikle Türkiye-ABD arasındaki Suriye ve Irak konularının yanı sıra Amerika’dan FETÖ hakkında taleplerin de konuşulacağını dile getirdi. Ayrıca Yıldırım PYD, YPG ve DEAŞ ile mücadele konusunda da iki müttefik ülke olarak neler yapılacağının açıklıkla ele alınacağını da sözlerine ekledi. 

“GÜVENCE VERİLMESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ”
Başbakan Yıldırım’a dün ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan “güvence verildi” açıklaması da soruldu. Yıldırım, böyle bir güvencenin iki ülke için de söz konusu olamayacağını, bunun hukuk devleti ilkelerine uygun olmadığını söyledi. ABD ziyareti öncesin de vize başvurularının sınırlı da olsa alınmaya başlanmasına da değinen Yıldırım, bunun önemli bir gelişme olduğunu söyledi. 
 

About

Check Also

Bekir Bozdağ Açıkladı! OHAL 3 Ay Daha Uzatılıyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulundu ve OHAL’in 3 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir