Pazartesi , Temmuz 16 2018

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Enflasyonun Düşürülmesi Kritik Öncelik


Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümet açısından kritik önem taşıyan öncelikli hedeflerinin enflasyonun yeniden aşağı doğru bir trende sokulması olduğunu söyledi. 
    

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) binasının açılış töreninde açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Hükümet olarak doğru tedbirler ile tepkileri zamanında devreye soktuk. Büyüme noktasında iyimser olduğumuz etkenler var. Bunlardan ilki ise ilave istihdamdır. Şu anda oluşturulan istihdam sayısı iç talebi desteklemektedir. İşe yerleştirilen 1,2 milyon kişi, iş sahibi olduğu gibi gelir sahibi de oluyor. Bunun geri dönüşü ise talep olacaktır. İstihdamda süreklilik sağlamak için Cumhurbaşkanımız tarafından yeni istihdam paketi açıklandı. İstihdam açısından iç talebi destekleyici tablo mevcut. Şu anda istihdamda büyümeyi destekleyen bir yatırımımız var.” şeklinde konuştu. 
    

Dış talebin güçlü olduğuna değinen Başbakan Yardımcısı Şimşek, “En büyük pazarımız olan Avrupa Birliğinde güçlü bir ivme mevcut. 2018 yılında da bu ivme sürecek. Bu durum ihracatımıza destek veriyor. Ayrıca fon akışına ve turizme de desteği var. Büyüme bakımından bakıldığı zaman hem iç ve dış talep tarafından desteklenen hem de geniş tabanlı mevcut. Orta ve uzun vadeli reformlar ile bu büyüme sürdürülebilir hale gelebilir. Hükümet olarak fiyattaki istikrar önemli olduğundan dolayı enflasyonun yeniden aşağı doğru trende doğru yönelmesi kritik önceliğimizdir. Hiç kimse, ‘Büyüme mi, enflasyon mu?’ şeklinde bir yanılgıya düşmemelidir. Böyle bir tercihin sözü bile edilemez. Bir ülkede fiyat istikrarı yoksa kalıcı, yüksek ve sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirilemez. Enflasyonun düşüş trendine girmiş olması bizleri sevindirdi. Daha fazla gayret sarf ederek enflasyonu tek haneye indirmeye çabalayacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.     
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir