Pazartesi , Haziran 25 2018

Baygınlık Nöbetleri İle Epilepsi, Birbirinden Farklı Rahatsızlıklardır


Baygınlık geçirmeden hemen önce görülen baş dönmesi, göz kararması ve halsizlik gibi emareleri yetişkinlerin birçoğu ömürlerinde en az bir kere yaşamaktadır. Baygınlık öncesinde görülen bu emarelere epilepsi nöbetinden hemen önce de rastlanabilmektedir. Baygınlık nöbeti ile epilepsi nöbetini birbirinden ayırmak için detaylı bir araştırma yapılması şarttır. Memorial Ankara Hastanesi Nöroloji Bölümünden Doç. Dr. Funda Uysal Tan, baygınlık nöbeti ve epilepsi nöbeti ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. 

Sebepler Önemli

Tıp dilinde senkop olarak tanımlanan, halk arasında da baygınlık olarak bilinen rahatsızlık, beyin kan akımında ani gelişen yetersizlik neticesinde bilinç kaybı oluşmasıdır. Baygınlık emareleri olan baş dönmesi, göz kararması ve halsizlik ile birlikte bilinç kaybı görülebilir. Baygınlık ve baygınlık öncesindeki emarelerin ortaya çıkmasındaki ana sebepler ise gerginlik, ani gelişen korku, şiddetli ağrı, kan görme, idrar yapma, öksürme, ıkınma, soluk tutma ve ağırlık kaldırmadır. Baygınlık, birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Baygınlık, kalp ve dolaşım sistemindeki kontrol mekanizmasında ortaya çıkan aksaklıklar neticesinde görülür. Bu yüzden hasta, kardiyoloji uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Bilinç kaybı veya düşmeye neden olan diğer etkenler ise epileptik nöbetler, geçici iskemik ataklar, aniden gelişen düşme atakları ile baş dönmesidir. Baygınlık nöbetleri ile epilepsi nöbetleri birbirine çok benzediğinden dolayı ayırt etmek oldukça güçtür. Bu nedenle doktora müracaat eden hastaya doğru tanı konarak tedavisine başlanması çok önemlidir. Baygınlık nöbetleri ile epilepsi nöbetlerini birbirinden ayırt etmek için dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir; 

Epilepsi nöbeti her pozisyonda görülebilen bir rahatsızlık iken baygınlık nöbeti genellikle ayakta görülür. 

Baygınlık nöbetinden evvel cilt renginde solukluk ve terleme sık rastlanan bir durum iken epilepsi nöbetinden evvel bu rahatsızlıklara sık rastlanmaz. 

Epilepsi nöbetlerinde düşme ve yaralanma riski çok fazladır. Ayrıca çok hızlı gelişen bilinç kaybı yüzünden kişi, kendisini refleks savunma mekanizması ile koruyamaz. Baygınlıkta bu ihtimal çok düşüktür. 

Baygınlık geçiren kişi, uzman doktor kontrolünden geçerek epilepsi ya da baygınlık nöbeti olup olmadığı mutlaka teşhis edilmelidir. Bu teşhisin konmasında olaya tanık olanların aktaracağı bilgiler altın değerindedir. Teşhis konduktan sonra tedavi planlaması yapılarak bir an evvel tedaviye başlanmalıdır.  
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir