Pazartesi , Haziran 25 2018

Bebeğin Devamlı Aynı Pozisyonda Yatırılması Beyin Gelişimini Olumsuz Etkiliyor


Bebeğin beyin gelişimi anne karnında başlayan bir süreçtir. Bu süreç, bebeğin dünyaya gelmesinden sonrada hızla devam etmektedir. bebeğin beyninin içinde toplanan su veya kafatasının zamanı gelmeden evvel kapanması beyin gelişimine olumsuz etki eder. Bu iki hususun ebeveynlerce fark edilmesi ise oldukça güçtür. Bu tip sağlık sorunlarına erken müdahalede bebeğin baş çevresinin ölçülmesi çok önemlidir. Memorial Şişli Ataşehir Hastaneleri Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, bebeklerin beyin sağlığı ile ilgili rahatsızlıklardan olan hidrosefali ile kroniosinostoz hakkında bilgilendirme yaptı. 
    

Beyin, kafatasında beyin omurilik sıvısının içerisinde yer almaktadır. Beyin omurilik sıvısı beyni beslediği gibi atıkları taşıyarak, basınç değişikliklerini düzenleyerek ve dışarıdan alınabilecek darbelere karşı beyni koruyarak beynin zarar görmesine engel olur. ancak çeşitli nedenlerden ötürü beyin omurilik sıvısında artış olabilmektedir. Halk arasında kafatasında su birikmesi olarak da bilinen hidrosefali, kritik seviyeye ulaştığı takdirde beynin büyümesini ve gelişmesini önleyebilir. 
    

Hidrosefali, endoskopik yöntemler ya da şant yerleştirilerek tedavi edilmektedir. Endoskopik yöntemin tedavide başarı sağlayıp sağlayamayacağı görüntüleme tekniklerinden elde edilen bulgularla anlaşılabilmektedir. Endoskopik tedavinin uygun olmadığı hallerde ise şant yerleştirme tedavisi uygulanmaktadır. Beyinde biriken fazla sıvıyı vücudun çeşitli bölgelerine aktaran şant, beyinde ömür boyu takılı kalmaktadır. Şant tıkandığı takdirde değiştirilir. Bebeğin beyninin gelişmesine olanak tanıyan şant, sadece 1 saat içerisinde beyine takılır. Baş çevresinin aşırı büyümesi sağlık sorunlarına yol açtığı gibi büyümemesi de sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Kafatası, erken kemikleşme neticesinde zamanından evvel kapanırsa beyin baskı altında kalır. Halkın bıngıldak olarak bildiği tıbbın ise kroniosinostoz olarak tanımladığı fontanelin kapanması şekil bozukluğuna neden olur. Beyin, kafatasının içerisine hapsolduğundan dolayı büyüdükçe alın ve kafatasının arkası gibi birleşme noktalarında kabarıklık olur. Halk arasında bıngıldak olarak tanımlanan başın üst kısmında yer alan bölgedeki beyin atımı, ebeveynler tarafından parmakları konularak takip edilmelidir. Bu husus kafatasının erken kapanıp kapanmadığının erken teşhisi için önem arz etmektedir. 
    

Kroniosinostoz, bebek 9-10 aylık iken başladığı takdirde beyin rahat ve şekil bozukluğu da fazla değilse cerrahi işlem uygulanmadan kontrol altında tutulması pozitif sonuçlar doğurabilmektedir. Bebek, 13-14 aylık iken az bir şekil bozukluğu haricinde sağlık problemi mevcut değilse müdahaleye gereksinim duyulmadan süreç tamamlanabilir. 

Kroniosinostoz, erken geliştiği takdirde bebeğin yatış pozisyonu ile beyni şekillendirme olanağı mevcuttur. Bebeklerin kemikleri aşırı elastik olduğu için sürekli aynı pozisyonda yatarlarsa yatılan tarafta çöküntü oluşabilir. İleri seviyelerdeki kroniosinostoz vakalarının görüldüğü bebeklerde, beyin sıkışıklıktan kaynaklanan baskı altında bulunmuyorsa kask yöntemi kullanılarak şekil bozuklukları düzeltilebilir.        
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir