Pazar , Haziran 24 2018

Bedelli Askerlik Hakkında Ak Parti’den Beklenen Açıklama Geldi


Bedelli askerlik hakkında AK Parti’den beklenen açıklamayı Ak Parti grup başkanvekili Mustafa Elitaş yaptı.  Elitaş açıklamasında kurulacak olan yeni hükümetin ilk gündeminin bedelli askerlik olacağını söyledi.

Habertürk TV’de canlı yayına katılan Ak Parti grup başkanvekili Mustafa Elitaş, yüz binlerce kişinin merakla beklediği bedelli askerlik hakkında önemli açıklamalar yaptı.  Yeni kurulacak hükümetinin ilk günlerinden birini TSK’nın 4 ayda bir yapılan devrelerin 3 aya düşürmek ve askerlik süresini kısaltmak ya da Başbakan Binali Yıldırım’ın dediği gibi Bedelli askerliği çıkartmak olduğunu söyledi.

HER YIL TSK’YA 300 BİN ASKER ALINABİLİR

Elitaş, canlı yayında yaptığı açıklamasında her yıl askerlik çağına gelen gençlerin sayısının 750 – 800 bin civarında olduğunu,  ancak SSK’nın yılda 300000 asker alma kapasitesinin bulunduğunu söyledi.  Yeni hükümetinin ilk günden maddesinin ya TSK’nın 4 ayda bir yapılan devrelerin üç ayda bir e düşürmek ya da başbakan Binali Yıldırım’ın da söylediği gibi Bedelli askerliği çıkartma olduğunu dile getiren Elitaş,  bu konunun hükümet ile uyumlu olarak yapılması gerektiğine dikkati çekti.

BAŞBAKAN YILDIRIM DAHA ÖNCE SICAK BAKTIKLARINI SÖYLEMİŞTİ

Daha önce bu konu hakkında bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım milyonların beklediği bedelli askerlik konusunda, bir birikim olduğunu ve bunun sadece bedeli ile çözülmesini mümkün olmadığını konunun bütün boyutlarıyla ele alınması gerektiğini ve şartların oluştuğunu söylemişti. Bu açıklamanın ardından iki bakanlığın bedelli askerlik konusunda çalışmalara başladığı da gündeme gelmişti.

About admin

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir