Cuma , Ağustos 3 2018

Bedelli Askerlikten Yararlanacak Kamu Ve Özel Sektör Çalışanları Ücretsiz İzinli Sayılacak


Meclise bedelli askerlik konusuyla ilgili sunulan “torba kanun” teklifine göre bedelli askerlikten faydalanacak olan kamu ve özel sektör çalışanları ücretsiz izinli sayılacak. Yaklaşık 5 milyon gencin merakla bekleyip takip ettiği bedelli askerlik konusunun detayları belli oldu.

İçinde bedelli askerlik konusu ile ilgili de düzenlemelerin yer aldığı “torba kanun” teklifini AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis Başkanlığına sunduklarını kamuoyuna duyurdu. Muş, sundukları teklifin kısa sürede onaylanıp kanunlaşmasını beklediklerini ifade etti. Ayrıca bedelli askerlikten yararlanacak kamu ve özel sektör çalışanlarının ücretsiz izinli sayılacağını vurguladı.

YENİ ÇIKACAK YASADAN KAÇ YAŞINDAKİLER FAYDALANACAK BELLİ OLDU

Yeni çıkacak yasaya göre bedelli askerlikten 31 Aralık 1993 yılından önce doğanlar yararlanacak. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, başvuru süresinin 3 ay olacağını belirtti. Toplam 18 maddeden oluşan teklife göre bedelli askerlikten yararlanacak adaylar 28 gün temel askerlik eğitimine tabi tutulacaklar. Bedelli askerlikten faydalanmak isteyen vatandaşlar için 2000 Euroluk bir bedel söz konusu. Ayrıca yurtdışında ikamet eden adayların uzaktan bir eğitim alması planlanıyor.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI ASKERLİK EĞİTİMİ SIRASINDA ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAK

Kamu ve özel sektörde çalışanlar 28 günlük askerlik eğitimi için ücretsiz izinli sayılacak. Engelli adaylar için de bu ücret alınacaktır ama eğitime tabi olmayacaklar. Muş, yaptığı açıklamada yasanın 1 milyon 324 bin kişiyi kapsadığını bilgisini de ekledi

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir