Pazar , Temmuz 22 2018

Beden Kütle İndeksi (BKİ) Nedir ve Nasıl Hesaplanır?


Obeziteyi açıklayacağım birkaç yazımda,  öncelikle herkesin kendi ağırlığına göre şişmanlık durumunu görebileceği basit bir hesaplama indeksini açıklayarak başlamak istiyorum. Hadi sizde hesaplayın.

Beden kütle indeksi ağırlık ve boy uzunluğu ile hesaplanan, dünya sağlık örgütünün önerdiği ve sınıflandırdığı, zayıf, ideal, kilolu olma ve obezitenin tespitinde kullanılan bir standart göstergedir.

Doğru BKİ için, ağırlık ve boy uzunluğunun dikkatli ve doğru ölçülmüş olması gerekmektedir. BKİ ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile bulunur (BKİ = Kilo(kg) /boy (m2) ). Örneğin hesaplama sonucunda çıkan rakam 18.5 ile 24.9 arasında ise normal kiloya sahipsiniz fakat 25 ve üzeri rakamlarda kilolu ve obezite söz konusu olabilir. Sizde hesaplamanız sonucunda çıkan sonucu aşağıda vermiş olduğum BKI tablosundan rahatlıkla karşılaştırabilirsiniz.

BKİ kişilerin, kilolu yada obez sınıflandırılmasında kullanılan kolay ve maliyeti olmayan bir yöntemdir. Bu formülü çocuklar, kadınlar, erkekler ve yetişkinler için tek bir formül olarak kullanılabilir. Yalnız çocukların BKİ değerlendirilmesi farklı yapılır.

Beden Kütle İndeksine Göre Obezitenin Değerlendirilmesi

BKİ (Kg/m2)

Sınıflandırma

<18,5

Zayıf

18.5-24.9

Normal Kilolu

25.0-29.9

Kilolu

>30 (30 dahil)

Obezite

30,0-34,9

Obezite Basamak 1

35,0-39,9

Obezite Basamak 2

>40 ( 40 ve üzeri)

Obezite Basamak 3 (morbid obezite)

Beden Kütle İndeksi kolay ve pratik olarak ağırlığımız hakkında fikir vermektedir fakat kas kütlesi gelişkin ve yağ oranı düşük sporcu bireylerde tek başına yeterli değildir ve yağ oranı ile beraber değerlendirilmesi gerekir.  

Şişmanlığın artık sadece beden giysi ölçüsü büyümesi olmadığını diyabet, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon,  bazı kanser türleri ( örneğin kolon kanseri, meme kanseri gibi), yüksek kolesterol, yağlı karaciğer gibi bazı metabolik hastalıklar için uygun zemin hazırladığını ve bu tarz hastalıkların kişide görülme riskini arttırdığını unutmayalım.

About Nursel Eroğlu

Diyetisyen (Beslenme Uzmanı)

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir