Pazartesi , Haziran 25 2018

Belçika'da Dağıtılan Radyasyon Hapları, Nükleer Tehlike Habercisi mi?


Nükleer santrallerinde çok sık sorun yaşamaya başlayan Belçika’da, herhangi bir kaza veya sızıntı ihtimaline karşı halka, eczaneler tarafından radyasyon hapı dağıtılıyor. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon’un hazırladığı yeni nükleer güvenlik planı kapsamında vatandaşlar, istedikleri takdirde iyot haplarını ücretsiz alabilecekler. Nükleer tesislere yakın bölgelerde yaşayanların ve nükleer santrallerde çalışanların iyot haplarını bulundurması mecbur kılındı. 
    

Herhangi bir kaza veya sızıntı durumunda kullanılması önerilen iyot hapları, tiroit kanserine yakalanma risk oranını düşürüyor. İçişleri Bakanlığı yetkilileri ise hamileler, bebek emzirenler, çocuklar, okul ve kreş çalışanlarının iyot haplarını bulundurmaları üzerinde önemle duruyorlar. Ayrıca kaza ve sızıntı riskine karşıda isteyen vatandaşlar, iyot haplarını herhangi bir ücret ödemeden eczanelerden temin edebilecekler. 

Belçika’da her bir kutusunda 10 iyot hapı olan 4,5 milyon kutu ilacın eczanelere gönderilmesi Nükleer risk sorusunu akla getirse de İçişleri Bakanı Jan Jambon, nükleer santrallerde spesifik herhangi bir tehlike olmadığı yönünde açıklama yaptı. 

Belçika’da yedi reaktör olan iki nükleer santralde yaşanan teknik problemler nedeniyle bazı reaktörler devre dışı kaldı. 

Almanya, Hollanda ve Lüksemburg gibi Belçika’ya yakın komşu olan ülkeler, nükleer santrallerde yaşanan sıkıntılarla ilgili endişelerini sık sık dile getiriyor. Hollanda, Belçika sınırına yakın ikamet eden vatandaşları için iyot hapları dağıtılmasına iki yıl evvel karar vermişti. 2025 yılında nükleer santrallerden çıkılmasına yönelik tartışmalar ise Belçika Federal Hükümetinde devam ediyor.       
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir