• BIST115.327
 • Altın161,901
 • Dolar3,7880
 • Euro4,6691
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Benzin O İlde 6 TL'yi Geçti

Benzin fiyatlarına art arda yapılan zamlardan sonra benzin ilk kez...
Benzin O İlde 6 TL'yi Geçti
Benzin O İlde 6 TL'yi Geçti Benzin O İlde 6 TL'yi Geçti Benzin O İlde 6 TL'yi Geçti

Benzin fiyatlarına art arda yapılan zamlardan sonra benzin ilk kez Hakkari'de 6 TL'yi geçerek 6.02 TL'den satıldı. 
    

Benzin fiyatlarına 25 Ocak tarihinde yapılan 12 kuruşluk zammın ardından benzin tarihinde ilk kez 6 TL sınırını aştı. Hakkari'ye bağlı Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde benzinin litre fiyatı 6.02 TL'yi gördü. Uluslararası piyasalarda ürün fiyatları artınca benzine yapılan zamdan sonra motorinde de zam sinyalleri yanmaya başladı. Sektör temsilcileri tarafından motorin fiyatlarına hafta başında 8-10 kuruş zam yapılmasının gündeme geldiği dile getirilirken motorin fiyatlarına yapılacak net zammın bugün belli olacağı açıklandı. 
    

Dolar kurunun düşmesine ve brent petrol fiyatlarının 70 dolar seviyelerinde olmasına rağmen benzin ve motorin fiyatlarına art arda zamlar yapılması tepkileri artırdığı gibi kafaları da karıştırdı. Enerji yönetimi ve uzmanlar ise benzin ve motorin fiyatlarına art arda yapılan zammın gerekçeleri hakkında şu ifadelere yer verdi: 
    

Petrol Üretiminin Kısıtlanması
    

Özellikle Suudi Arabistan ve dünyanın büyük üreticileri, petrolde üretimin kısıtlanması kararlarını onayladı. Bu karara istinaden piyasadaki petrol miktarında azalma sürecek. Miktar azaldıkça da petrol fiyatları yükselmeye başladı. Bu durumun etkisi ilerleyen günlerde daha fazla görülecek. 
    

İngiltere'deki Endeks Değerleri
    

İngiltere'de belirlenen benzinin endeks değerleri hafta başında 654 dolar iken ani bir fırlamayla 664 dolara yükseldi. Bu ise ülkemizde benzin fiyatlarına 12 kuruş zam gelmesine yol açtı. Suriye'deki gergin ortam, üretimde kısıtlama kararının onanması, petrol üretiminin yapıldığı noktaların içerdiği riskler endeksin yükselmesine yol açan etkenlerdir. 
    

Kur Düşüklüğü Pompa Fiyatlarına Neden Yansımıyor?
    

Ülkemizdeki benzin ve motorin fiyatlarını dolar kurunun düşmesi elbette etkiler. Dolar kuru düşse de pompadaki nihai fiyatlar tespit edilirken son 5 günün ortalaması baz alınmaktadır. Pompa fiyatları bu ortalamalar kapsamında belirlenmektedir. 
    

Hakkari'de Neden 6 TL'yi Aştı?
    

Akaryakıt pompa fiyatlarının tespitinde ürün ve vergi (ÖTV-KDV) kadar şehrin konumunun rafineriye ve ikmal noktalarına mesafesi de etkilidir. Çünkü mesafe uzadıkça nakliye bedeli de artmaktadır. Bu da pompa fiyatlarını diğer illere göre daha da yükseltmektedir. 
    

Motorin Fiyatlarında da Zam Sinyal Veriyor
    

Motorin endeksinde de hareketlilik mevcut. Bu hareketlilik sürdüğü takdirde hafta başından itibaren motorin fiyatları zamlanabilir. Salı ya da Çarşamba günü motorin fiyatlarında 8 kuruşluk bir zam beklentisi var.  
     

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler