Pazartesi , Temmuz 16 2018

Beşiktaş'ın Stad Sorunu Üzerine


Beşiktaş, üç kulvarda da yoluna devam eden iki takımımızdan birisi… Trabzonspor’un aksine ligde lider durumda ve Avrupa’da da grubunu lider bitirdi. 2. Turda çok zorlu bir rakip olan Liverpool ile eşleşse de turu geçecek potansiyele sahipler ve inançları hiç olmadığı kadar yüksek derecede. Şu an için doğru yoldalar ve tüm futbol kamuoyu, oynadıkları takım oyununa övgüler yağdırıyor.

Bu iyi gidişatın önünde ise iki büyük engel var. Sakatlıklar ve stat sorunu…

Bu yazıda özellikle son iki sezondur takımın deyim yerindeyse belini büken stat sorununa değinmek istedim. Beşiktaş’ın mali sorunlarla boğuşurken bir yandan da stat inşaatı içerisine girmesi, dengelerin yerine gelmesine engel oluyor. Statları olmadığı için artık “futbolun çilesi” deyimiyle özdeşleşen Olimpiyat Stadında oynamaya mahkûm oldular. Geçen yıl kadrodaki dengeler tam yerine oturmadığı için stat sorunu fazla göze batmıyordu. Hem geçen sezon, bu sezona oranla Türkiye Kupasından erken elenmiş, Avrupa kupalarından da men edildiği için tek kulvarda mücadele ediyorlardı.

Bu sezon ise oyuncular birbirine alışmış, artık futbol oynamak istiyorlardı. Sezon başında en az 4 maçta bunun sıkıntısını çektiler. Belki sadece bu saha sorunu yüzünden Şampiyonlar Ligi gruplarına kalamadılar. İlk maçta zeminin azizliği nedeniyle kaçırılan goller, gruplara kalınamamasına neden olmuştu ve bunun gibi birçok maçta başarılı sonuçlar alamadılar. İşte bu yüzdendir ki ligimizin şu anda deplasmanda en başarılı takımı Beşiktaş’tır.

Bu zamana kadar her şey güzel gelişti ve başarılı bir dönemdeler. Bu süreçte takımı, kaderini etkileyecek büyük maçlar bekliyor. Bunlardan birisi de Galatasaray derbisi…

OLİMPİYAT ZULMÜNE DEVAM

Trabzonspor derbisini Olimpiyat’ın kötü koşulları nedeniyle Konya’da oynadılar ve taraftar desteğini çok iyi bir şekilde alacakları ambiansı bu statta görerek rakiplerini 3-0 yendiler. O zamanlar Galatasaray yönetimi, tabi Trabzonspor maçından önce gayet makul bir şekilde biz de sizinle Konya’da oynayabiliriz dediler. Tüm kamuoyunda bu konuşuldu da…

Fakat ne olduysa maçtan sonra Galatasaray yönetimi çark etti ve biz Olimpiyat’ta oynamak istiyoruz dedi. Hatta dün Sayın Albayrak, “biz Olimpiayat’tan başka yerde oynamayız çünkü orası Beşiktaş’ın şu anki stadı” dedi. “Biz de 1 sezon orada oynadık onlar da orada oynayabilirler” şeklinde bir açıklaması oldu.

Peki ne değişti de Konya’dan vazgeçtiler? Beşiktaş’ın Konya’da taraftarı arkasına alarak nasıl müthiş bir oyun sergilediğini görüp de korktular mı? Ya da Geçen yılki Olimpiyat Stadında yaptıkları maçtaki güzel anıları mı akıllarına geldi?

Bu sorular, ister istemez aklımıza geliyor. Tabii ki Galatasaray yönetiminin de görevi kendi takımlarının başarısını sağlayacak uygun ortamları bulmaktır. Olimpiyat stadının tamamı Beşiktaşlı taraftarlar tarafından hınca hınç doldurulsa bile Beşiktaşlı futbolcular hiçbir zaman Konya’daki ambiansı bulamayacaklardır. Bu da Galatasaray’ın işine gelecektir.

Türkiye kupası maçının bile stadı son gün belli oluyor. Bu karmaşıklık içinde siz, futbolculardan nasıl en iyi performansı beklersiniz. Bu yüzden yönetim olarak Beşiktaş’ın da bir takım yanlışları bulunmaktadır. Şu stat sorununu bir türlü çözemediler ve bana göre belki de sadece bu yüzden takımın şampiyonluk şansı %20 oranında azalmıştır.

En başta Olimpiyat haricinde bir stat seçilip, isterse bu Anadolu’da olsun hep o statta maçlar oynanmalıydı. Çünkü Belirsizlik, sizi en kötü seçimden bile daha kötü sonuçlara götürebilir.

Görünen o ki sezon sonuna kadar Beşiktaş, tüm maçlarını deplasmanda yapacak. Futbolcuların bu yoğun dönemde yorgunlarına bi %20 daha eklenecek.

Bakalım hayırlısı neler olacak? Yorumlarınızı bekliyorum…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. yoruma gerek yok cok dogru bir tespit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir