Cuma , Temmuz 20 2018

Beşiktaş'ın Tur Şansı Olimpiyat'a Kaldı


Beşiktaş, UEFA Avrupa ligi son 16 turu ilk maçında Club Brugge’a deplasmanda 2-1 yenilerek tur şansını İstanbul’a bıraktı. Kuralar çekildiğinde taraflı tarafsız herkes, Beşiktaş’ın kâğıt üstünde daha iyi bir takım olduğunu ve tur için şansımızın rakibe göre daha yüksek olduğunu düşünmüştü.

Dünkü maçta aslında bu takımın çok da kaliteli bir oyun anlayışında olmadığını gördük. İngiliz-Hollanda karışımı bir futbolu benimseyen anlayışa sahipler. İlk yarıda herşey dengedeydi. İki takımın da pozisyonu yok, gol yememek üzerine kurulu bir futbol… Beşiktaş için anlaşılabilir bir durumdu bu, gol yemeden alınacak bir beraberlik rövanş için avantajdı ama ev sahibi takıma gol gerekliydi. İlk yarı tam da bizim istediğimiz gibi bitmişti. İkinci yarıya da müthiş başladık, ilk golü biz bulduk. İşte herşey o dakikadan sonra değişti. Club Brugge, tüm hatlarıyla yüklenmeye başlamıştı. O anlarda Beşiktaş, çok net iki pozisyon daha yakaladı, fakat gol olmadı. Eğer o pozisyonlardan biri gol olsaydı bugün farklı bir şekilde konuşurduk.

Brugge teknik direktörü, iki ofansif oyuncu birden değiştirerek karşı kaleye akın yollarına girişti. Başta da dediğim gibi Brugge, belirli bir kompakt yapıya sahip bir ekip değil, kullandıkları en önemli hücum silahı duran toplar ve havadan akınlar… Geriden topu uzun gönderip baskı yaparak rakibi top kayıplarına zorlayıp öyle pozisyona giriyorlar. Bu yolla da çok pozisyon yakalayıp 2 gol attılar. 3 de olacaktı ama son anda Ersan golü önledi.

Karşı takımın yoğun baskısında biz ise takım olarak sadece geriye yaslanabildik. Rakibin attığı ilk golde Ersan’ın büyük hatası vardı, bunun yanında böyle basit golleri yiyince de takımın morali düşüyor. Rakip ilk golü bulunca bir de Beşiktaş geri yaslanınca tam güvenleri geldi ve tek kale oynamaya başladılar. En sonunda bir penaltı golüyle öne geçip tur için avantajı ellerine geçirdiler. Bu maç için tek avuntumuz attığı tek gol…

Rövanşta 1-0 yenersek turu geçeriz ama kontralara geçit vermemeliyiz. Bu maçta da görüldü ki Club Brugge, her takıma ters gelecek bir oyun oynuyor. Ne Liverpool gibi ne de Arsenal… Rövanşta kontrolü hep elimizde tutmalı, rakibe boş alanlar bırakmamalıyız.

Liverpool gibi bir takımı nasıl elediysek aynı motivasyon ve istekle Club Brugge’u eleyebiliriz. Yeter ki rakibi hafife almayalım…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. Beşiktaş, Club Bruge e istatistik olarak üstün, kağıt üzerinde fazlasıyla üstün gitmeseydi eminim yenecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir