Cuma , Temmuz 20 2018

Beşiktaş’ta Slaven Bilic Devri Sona Eriyor


Spor Toto Süper Ligde sezonun son maçları oynanadursun bir yandan da takımlar gelecek yılın hesaplarını yapmaya başlıyorlar. Sezon daha bitmeden netleşmiş transfer haberlerini duymaya başlıyoruz.

Nitekim bu haberlerden en öne çıkanı ise Bilic’in Beşiktaş’ta ki Geleceği… Benim de önceki yazılarımdan birinde ele aldığım şekilde “Kalmalı mı? Gitmeli mi?”, “Başarılı mı? Başarısız mı?” soruları ışığında onun da akıbeti belli oldu. Beşiktaş’tan ayrılması kesinleşti. Hem Kendi tarafından hem de yönetim kanadından Bilic ile yolların ayrılacağı net olarak açıklandı. Zaten Beşiktaş, sezon başından beri Avrupa arenasında her karşılaştığı İngiliz rakibi karşısında çok iyi oyunlar ortaya koyduktan sonra onun adı da İngiliz ekipleri ile anılır oluyordu. Oyunculuğu döneminde West Ham’da oynadığı için hep bir iddia, onun West Ham’ın başına geçeceği şeklindeydi ki bu iddia artık resmiyet kazanmaya çok yakın…

Beşiktaş’ta Başarılı mıydı da Premier Lig ekiplerini peşine taktı diye soracak olursanız bu soruya evet diyebilirim. Beşiktaş’taki 2 sezonluk performansıyla Premier Ligde yer alan Tottenham-Everton ayarındaki bir takımı çalıştıracak derecede olduğunu söyleyebilirim. Bu ayardaki takımlar, Premier Ligde hep bir standardı tutturur, 4.’lük ile 10.’luk arasında kendilerine yer bulabilirler.

Bilic’in Beşiktaş’taki performansı da bu şekildeydi. Oyun şablonunu oturtmuş ve aynı standartta gitmeye çalışan bir ekip oluşturmuştu. Bu durum, birçok Beşiktaşlının güzel, göze hoş, kompakt futbol izlemesi açısından başarılı bir durumdu. Fakat büyük bir takım için güzel futbol oynamak yeterli değildir. Büyük takım taraftarı somut başarı ister, istatistik olarak ne kadar iyi olursanız olun eğer bir kupa, lig şampiyonluğu getiremediyseniz başarılı değilsiniz demektir.

Bilic de derbi sonrası aynı bunu söyledi. Sonunda kendisi de itiraf etti büyük takım hocası olmadığını

En azından bir Fatih Terim gibi Orduspor ve Mersin maçlarından kendini oyundan attırarak takıma psikolojik bir destek verecek yeterlilikleri yoktu. Zaten öyle olsaydı, bu faktörleri kullanarak en azından bir derbi maçta galip gelebilirdi.

Beşiktaş’ın başında bulunduğu 2 sezonda takıma gerçekten çok iyi bir hava kazandırdı. Oynattığı futbol ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı. Fakat yine dediğim gibi şampiyonluğu getirecek kritik eşiği takıma bir türlü atlattıramadı. Bu sene şampiyon olan Galatasaray’dan daha kötü futbol oynadığı da söylenemez Beşiktaş’ın ama devreye giren bazı büyük takım unsurlarını Bilic ile göremedik Beşiktaş’ta…

Geçen iki sezonda Bilic başarılı mıydı derseniz bence başarılıydı. Tek eksiği şampiyon olmaktı ve şampiyon olmak için “başarılı olmak” kavramı tek başına bir yordayıcı değildir.

İşte bu yüzden Bilic’in Beşiktaş’tan ayrılması hem kendi hem de Beşiktaş adına en hayırlısı olacaktır.

Peki sizce Bilic, Beşiktaş adına başarılı mıydı?

Yorumlarınızı bekliyorum…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir