Pazartesi , Haziran 25 2018

Bilgisayar Bağımlılığına Son Veren Detoks


Günümüz insanları, daha bebeklik çağında telefon ve tablet ile tanışıyor. İnsanlar, 9-10 yaşına geldikleri zamanda şahsi telefonları oluyor. Bu sayede çocuk yaşta özgür bir şekilde sosyal medya ve diğer internet uygulamalarını kullanabildikleri için internetteki sakıncalı sitelere ulaşım riskleri oldukça yüksek. 

Çocuklarının tableti elinden bırakmadığından, ders molaları dahil her fırsatta cep telefonu ile meşgul olduklarından, zamanının önemli bir kısmını bu şekilde harcadıklarından yakınan anne ve babalar, Acıbadem Altunizade Hastanesi’nden Uzman Psikolog Betül Küçükardalı’nın, bu hususta yaptığı uyarıları dikkate alabilirler. 

Sınırlı Kullanım

Aileler sadece çocuklarının değil, kendilerinin de teknolojiyi ne kadar bilinçli kullandığını sürekli sorgulayarak bir denge kurmalıdır. Çocuklar, bu dengeyi kendileri kurma kabiliyetine sahip olmadıklarından dolayı teknoloji kullanımındaki sınırlamaları aileler yapmalıdır. Bu süre günlük 1-2 saati geçmemelidir. Ebeveynler, çocuklarının teknolojik aletler de nelerle meşgul olduğunu sürekli kontrol etmelidir. Uygun görülmeyen içerikler, nedeni çocuğa izah edildikten sonra engellenmelidir. İzah ederken de çocuğun yaşı dikkate alınmalıdır. 

Örnek Davranış

Ebeveynler, çocuklarının bir içeriğin erişimine ulaşımını engelledikleri zaman ‘Sen, neden giriyorsun?’ sorusu ile karşı karşıya kalabilirler. Çocuklarının yaşamına özellikle uzun vadede bir şeyler katmak isteyen anne ve babalar, öncelikle çocuklarına örnek olmaya özen göstermelidir. 

Çevresini Tanımalı 

Televizyon, tablet ve telefon ekranlarının içeriğinde yoğun uyaran olduğundan dolayı insanları rahatlıkla hipnotize ettiğinden dolayı çevre ile bağlarını kopararak duyarsız hale getirebiliyor. Çocuklar, 2 yaşına kadar teknolojik aletlerle kesinlikle tanışmamalıdır. Çocukları, teknolojiye odaklamak yerine sosyal ilişkiler kurabileceği ve çevresini tanıyabileceği ortamlar sağlanmalıdır.

Kullanırken Yanında Olun 

Çocuk, bilgisayar ve tablet gibi teknolojik aletleri sadece ortak yaşam alanlarında kullanmalıdır. Böylelikle çocukların yaşına uygun sitelere girmesi sağlanabileceği gibi süre sınırını aşmaları da rahatlıkla engellenebilir. 

Ailenin Gelenek Oluşturması Önemli

Aile bireylerinin birbirinden kopuk yaşam sürmemesi çok önemlidir. Bunun için aile içindeki ilişkilerin pekiştirileceği, anlaşılma, paylaşma, sevilme, korunma ve bakılma gibi ihtiyaçların karşılanacağı ortam aile içerisinde kesinlikle olmalıdır. Aile içerisindeki gelenek ve rutinler, tutkal gibi aile bireylerini birlikte tuttuğundan bu birliktelik tüm aile bireylerini besler. Bu yüzden okuma saati, yemeği beraber yemek gibi rutinlere uymaya özen gösterilmelidir. 

Ailenin Değerleri Dile Getirilmeli

Ebeveynlerin, çocuklarını her an kontrol etmeleri imkânsızdır. Bu yüzden çocuklar, ebeveynleri ile birlikte olmadıkları zamanda doğru tercih yapabilmelidir. Bunun içinde ailenin sahip olduğu değerlerin çocuğa anlatılması çok önemlidir. Örneğin aile içerisinde konulan kurallara çocukların zorla uymasını sağlamak yerine bu kuralların neden konduğu hakkında çocuk bilinçlendirilmelidir. Böyle yapıldığı takdirde çocuklar, ebeveynleri yanlarında olmasa dahi bu kurallara uymaya özen gösterecek, merak etme ve deneme hissi fazla olmayacak, iç görüleri pekişecektir. Aile değerleri çocukla paylaşıldığı sürece çocuklar yaşları ilerlediği zaman sanal ve sosyal medya ortamlarında kendilerini ne şekilde var etmek istediklerinin farkında olacaklardır. 

Teknolojiden 10-15 Dakika Kaçınılmalı 

Aile bireyleri, günlük 10-15 dakika hiçbir teknolojik alet kullanmadan vakit geçirmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Bu teknoloji detoksu sayesinde gün içerisinde yorulan beyin dinlendiği gibi çocukların gelişimine de pozitif katkı yapacaktır. Ayrıca aile bireyleri, bu süre içerisinde bedenlerinin ve zihinlerinin nelere ihtiyaç duyduğunu sorgulayıcağından ihtiyaç duydukları hususlar hakkında sağlıklı kararlar alabilecekler ve bu kararlar ile yaşamlarını doğru yönlendirebileceklerdir. 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir