Pazartesi , Haziran 25 2018

Bilinçsiz Spor, Kasık Fıtığına Yol Açabiliyor


Sağlıklı ve uzun yaşamın en önemli anahtarlarından biri şüphesiz spor yapmaktır. Ancak spor, bilinçsiz bir şekilde yapılırsa sağlığa çok büyük zarar verebilir. Mesela şiddetli ağrı ve şişlikle beraber kendini belli eden kasık fıtığına yol açarak yaşam kalitesini düşürebilir. 

Kasık kanalı boyunca gelişen yırtık yüzünden karın içi organlarının ve karın içi duvarını kapatan zarın dışarı çıkması şeklinde tanımlanan kasık fıtığının en sık rastlandığı yaş grubu ise 30-35 yaş aralığıdır. Bunda sosyal ve işin yaşamında çok fazla aktif olmanın etkisi büyüktür. Kasık fıtığı, sarf edilen efor esnasında şiddetli ağrı ve şişlik oluşturarak yaşam kalitesine olumsuz etki eder. Kasık fıtığı bazen de şişlik meydana gelmeden yalnızca kasık bölgesinde oluşan ağrı ile kendisini gösterebiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Melih Paksoy, spor yaparken çok dikkatli olunması ve kasıkta ağrı hissedildiği zaman doktora müracaat edilmesi hususunda uyarılarda bulundu. 

Kasık fıtığı rahatsızlığında erken tanının önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Melih Aksoy, “Erken tanı sayesinde başlanan tedavi ile halkın ‘fıtık boğulması’ olarak tanımladığı bağırsağın bütünüyle veya kısmen tıkanması yüzünden meydana gelen bağırsak tıkanıklığı şeklindeki ciddi komplikasyonların gelişmesine engel olunabiliyor. 

Kasık fıtığının oluşumu birçok etkene bağlıdır. Kasık fıtığının oluşmasındaki ana etkenler ise yaşın ilerlemesi, karın içerisindeki basıncın artmasına yol açan hamilelik, obezite, kronik öksürük, kollajen bağ dokusu rahatsızlıkları, ani ve zorlayıcı hareketler yapılması ve sigara bağımlılığıdır. Kişinin, kasık fıtığına eğilimi varsa aşırı ve ağır sporda kasık fıtığına neden olabilir. Kasık fıtığında diğer bir risk grubu ise Birinci dereceden yakınında kasık fıtığı olanlardır. Spora başlamadan önce ısınma hareketlerinin aksatılmaması, sınırları zorlayacak tarzda aşırı ve ağır spor yapılmaması koruma açısından gereklidir. 

Kasık fıtığının belirtileri kasık bölgesinde meydana gelen ağrı ve şişliktir. Fıtığın, büyüklüğünden bağımsız şekilde sinirlerde baskı oluşturması neticesinde kasık bölgesinde yaygın baskı hissiyat, lokal şiddetli ağrı ya da yansıyan ağrı oluşabilir. Kasık bölgesinde baskı ve ağırlık hissinin akşam saatlerinde artmasının sebebi ise gün boyunca yapılan aktivitelerdir. Nörojenik olarak gelişen bu ağrı, erkeklerde testis ve bacakların iç yüzüne yayılabilir. Semptomlar arasında kabızlığa eğilim ve idrara sık çıkmada olabilir. Kasık fıtığının herhangi bir belirtisinin olmadığı durumlarda ise başka bir sağlık nedeninden ötürü yapılan fizik muayenesi esnasında tanı konabilir. 

Anatomik sağlık sorunu olan kasık fıtığının tedavisi ameliyat ile yapılıyor. Kasık fıtığında açık ve laparoskopik olmak üzere iki ameliyat yöntemi uygulanıyor. Her iki yöntemde de kasık fıtığı nedeniyle oluşan yırtık yamayla onarılıyor.” dedi. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir