• BIST117.522
 • Altın161,933
 • Dolar3,7875
 • Euro4,6596
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 7 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Binali Yıldırım: Çözüm Mözüm Yok Kardeşim

“65. Hükümet’in İlk 100 Günü” isimli değerlendirme toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Çözüm mözüm yok kardeşim. Çözüm vatandaşta. O fırsatı kaçırdılar. Vatandaşla aramızdaki hainleri çıkaracağız." dedi.
Binali Yıldırım: Çözüm Mözüm Yok Kardeşim
Binali Yıldırım: Çözüm Mözüm Yok Kardeşim Binali Yıldırım: Çözüm Mözüm Yok Kardeşim Binali Yıldırım: Çözüm Mözüm Yok Kardeşim

Başbakan Binali Yıldırım, "Kürt vatandaşlarımızı başına bela olmadan terör örgütündenkurtaracağız. Çünkü bu terör örgütlerinin Kürtler diye bir sorunu yok. Kürt vatandaşlarımızın PKK terör örgütü sorunu var” şeklinde konuşmalarını sürdürdü.

Başbakan Binali Yıldırım, “65. Hükümet’in İlk 100 Günü” isimli değerlendirme toplantısında 100 günde tüm bakanlıkların yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vermek istedi.

GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR?

Yıldırım, “Adalet alanında 100 günde yaptığımız çalışmalara göz atmak gerekirse, özellikle ‘geciken adalet adalet değildir’ algısı maalesef yıllardır adalet sistemimizin önünde en büyük sorundu. Adaletin gecikmeden tecelli etmesi için bölge idare mahkemelerini ya da diğer adıyla istinaf mahkemelerini faaliyete geçirdik. 20 Temmuz itibariyle çalışmaya başladı. Davalar çok uzun yıllar sürüyor. Yargıtay’a Danıştay’a gidiyor. Orada da dosyalar birikiyor. Vatandaş umudunu kesiyor. Geciken adalet adalet olmuyor. Belirli suçlar ve belirli parasal miktarlara kadar olan davalar ilk dereceden sonra istinaf mahkemesine gelecek orada iş bitecek Yargıtay’a Danıştay’a gitmeyecek.

Bu yıllardan beri beklenen bir şeydi. Böylece Danıştay Yargıtay içtihada yönelik büyük ölçekli davalara bakmak durumunda kalacak. Üst yargıda yeniden yapılandırmaya gittik. Özellikle Yargıtay’ın Danıştay’ın gelişmiş ülkelerdeki örneklerine benzer şekilde üye sayılarında azaltmaya gittik, daire sayılarında azaltmaya gittik. Bunun bir sebebi de içtihat mahkemeleri kurulunca geniş yapıya ihtiyaç kalmamasıydı.

Bu aynı zamanda tasarruftur. Hem işlerdin hızlanması hem de bu alanda daha hızlı sonuç alınması için bu düzenlemeleri yaptık. Malum 15 Temmuz’da yaşadığımız terör girişiminden sonra çok sayıda bu darbe girişimine iştirak edenler gözaltına alındı, tutuklama kararı verildi. Yargılamaları önümüzdeki dönemde devam edecek. 1 Temmuz 2016 tarihinden daha önce mahkemelerde hüküm giymiş cezaevlerinde bulunan tahliyelerine 1 yıl kalanlar zaten şartlı olarak çıkarılıyor. İyi halleri devam edenlerin 1 yıl yerine 2 yıl kala bırakılmasını öngören bir düzenleme yapıldı. Bu uygulamaya girdi. ”  diye açıklamalarda bulundu.

ÇÖZÜM MÖZÜM YOK KARDEŞİM

Doğu ve Güneydoğu’daki yapıların 1 yıl içerisinde teslim edileceğini bildiren Başbakan Yıldırım, “1 yılda evler teslim edilecek ama diğer tarihi yapılar biraz daha zaman alacak, burada vatandaşlarımızın şunu bilmesini istiyorum. Hükümetimiz iç güvenliğin sağlanması konusunda hiçbir taviz vermeyecek. Çözüm mözüm yok kardeşim. Çözüm vatandaşta. O fırsatı kaçırdılar. Vatandaşla aramızdaki hainleri çıkaracağız. Terör örgütünün Kürt vatandaşlarımızın başına bela olmasını engelleyeceğiz. Çünkü bu terör örgütlerinin Kürtler diye bir sorunu yok. Kürt vatandaşlarımızın PKK terör örgütü sorunu var.

Biz bu sorunu kentlerde büyük ölçüde kontrol altına aldık. Şimdi kırsalda güvenlik birimlerimiz, silahlı kuvvetlerimiz, jandarmamız, polisimiz bitin gücüyle üzerine gidiyor. Gitmeye de devam edecek” dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler
Yorum Yaz