Cumartesi , Temmuz 21 2018

Bir Dava Adamı Metin Külünk


Onun mücadeleci ruhu Milli Türk Talebe Birliğin (MTTB) de başladı. Milli Türk Talebe Birliğinde Orta Öğretim Komisyonunda görev aldı. Kimliğini, kişiliğini ve bundan sonraki mücadeleci ruhunu MTTB de oluşturdu.

MTTB o dönemler, Necip Fazılın tabiriyle İslamcı Gençliğin ana karargâhı konumundaydı. Bu karargâhın da en aksiyoner isimlerinden bir tanesi Metin Külünk’tü. CHP İktidarlarının demir yumruğu altında ezilen İslami Gençlik, MTTB ile çıkış yaşamaya çalışıyordu. Yapılan baskılara karşı protesto gösterilerinin baş aktörlerinden, MTTB Lise Sorumlusu Metin Külünk, en zor şartlarda tüm riskleri alarak davasına olan sadakatini gösteriyordu.

MTTB çalışmaları devam ederken, gündüzleri Milli Selamet Partisi(MSP) Gençlik Kollarından da hiç kopmadı. Teşkilatçı yapısı ve arkadaşları tarafından çok sevilmesi onun, en kısa sürede gerek MTTB gerekse Akıncılar Teşkilatlarında en üst kademeye gelmesine vesile oldu.

1976 da akıncıların kurulmasıyla birlikte Metin Külünk’te bu yapının içerisinde aktif biçimde yer aldı. Orta Öğretimden Sorumlu Genel Başkan oldu. Her eylemin baş aktörü olması sebebi ile Tutuklandı ve yargılandı. Ama hiçbir zaman davasından geri durmadı. Davayı, bir insanın kalbine taşımak için çekmeyecekleri çile, katlanmayacakları sıkıntı, ödemeyecekleri bedel yoktur. Herkes para kazanmak için uğraşırken Dava Adamı insan kazanmak için uğraşır. İşte Metin Külünk’te tüm dünya menfaatlerine davasını tercih ettiği yıllardı, Akıcılar Derneği Orta Öğretim Genel Başkanı olduğu yıllar.

Şehit Metin Yüksel’in yakın arkadaşlarından biriydi. Bunu kendisi hiç kullanmasa da Şehit Metin Yüksel’in tüm fotoğraflarında onu rahatlıkla görebilirsiniz. Fatih Akıncıları içerisinde önemli görevleri üstlendi. Dönemin İslami Gençliğinin vazgeçilmez üç teşkilatı olan, MSP Gençlik Kolları, MTTB ve Akıncılar Derneğinde hep beraber görev aldılar. İstanbul’un İki Metin’i olarak gönüllerde taht kurdular.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la tanışmaları da MSP Gençlik Kolları, MTTB ve Akıncılar Derneğinde beraber görev almaları vesilesi ile oldu. Erdoğan, Şehit Metin Yüksel ile Metin Külünk’ün abisi olarak hem MSP hem MTTB hem de Akıcılar Derneğinde gençlik başkanlığı görevlerini üstleniyordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçen sene Ankara Buluşmaları Programında Dava ve Heyecan konusuna örnek verirken Metin Külünk’ü örnek göstererek, aynen şu ifadeleri kullanmıştı.’ Ben liseye giderken o zaman Metin bizden alt devreydi. Yanlış hatırlamıyorsam yine bir baskı ve yasak konusunda dersleri boykot etme kararı alınmış ve Metin okulun girişinde öğrencilerin derslere girmemesi yönünde telkinlerde bulunuyordu. Hala Metin’in o heyecanlı konuşmaları sanki dün gibi kulaklarımda. Hani Davasının Delisi diye bir tabir vardır ya işte bu tabire uyan bir örnektir Metin’.

Evet, aradan neredeyse 40 sene geçmiş ve Ahmet Davutoğlu ile beraber aynı Partide siyaset yapmaya devam ediyorlardı. Partinin Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Adayı olma kararının ardından parti içerisinde Erdoğan’ın yerine kim geçecek kulisleri yapılırken, Metin Külünk Ahmet Davutoğlu ismini ilk dillendirenler arasında yer alıyordu. Teşkilat geçmişi onun bu isim üzerinde karar kılınmasında etkili olmuştu.

Dava adamı, davasını hayatının merkezine koymuş, Davasına kitlenmiş insandır. Yaşantısı, mesaisi, çalışması hatta gezmesi, tozması dahi bir amaca yöneliktir. Aklının bir köşesinde hep davası için bir şeyler yapma düşüncesi vardır. Boş ve lüzumsuz işlerden, boş ve lüzumsuz söz ve tartışmalardan uzaktır. Ne zaman lüzumsuz bir işle meşgul olsa, davasına halel getirdiğini düşünür ve hayıflanır. Her zaman davası ile ilgili bir işle uğraşır. Yorulduğu zaman kalkar ve yeniden yorulur. Zaferin yorulmaktan geçtiğini bilir. Davasına ayarlı bir hayat sürer. İşte bizde Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu olarak 2013 yılında tanışma fırsatı bulduğumuz Metin Külünk’le ilk tanıştığımız konuşmada bize hemen Teşkilatçı geleneğinden gelmesi hasebi ile şu soruları yöneltiyordu.’ Ne yapıyorsunuz? Haftalık toplantı yapıyor musunuz? Haftalık ve Aylık mutat sohbetleriniz var mı? İllerde hangi konuları işliyorsunuz?’

Bu tanışmanın ardından Konfederasyonumuzun geleneksel hale getirdiği ve öncülüğünü Metin Külünk’ün yaptığı Geleneksel Salı Söyleşileri ve Ankara buluşmaları üçüncü döneminde yoluna deva ediyor. İllerde yine Metin Külünk’ün önderliğinde bugüne kadar 40 Üniversitede etkinlikler gerçekleşti ve illerin Konferans Salonlarında 100 den fazla konferans tertip edildi. İşte MTTB Ruhu, işte Akıncılar Ruhu, Dava Adamının ellili yaşlarda bile gençlerden uzaklaşamamasına vesile oluyordu.

UETD ile Avrupa’ya yeni bir soluk getirmişti. Alışılmışın dışında gösterdiği performans özellikle Avrupalı Gençlere verdiği önem onu bir anda Avrupa Fatihi ve Avrupa’nın Abisi Metin Külünk yapmıştı. Aslında kendisine sorduğunuzda fazla bir şey yapmadığını, sadece Davasına hizmet için koşturduğunu söylüyor. Ama gerçekte 40 yıllık Teşkilatçı geleneği onun ardındaki en büyük başarısı.

Yoluna her zaman Liderlerle devam etti. Rahmetli Başbakanımız Necmettin Erbakan’la birebir çalıştı. Milli Nizam Partisi(MNP) ilk kurulduğu andan itibaren Erbakan Hocamızın en zor anlarında yanında yer aldı. Hiçbir zaman her hangi bir makama talip olmadı. Çünkü onun dava şuurunda görev istemez verilirdi. Çünkü Onda Erbakan mayası var.

Türkiye Metin Külünk ismini ilk Ak Parti İstanbul Kongresinde duydu. İstanbul Teşkilatlarında yaşanan sıkıntıları çok iyi biliyordu. Liderinin yanlış yönlendirildiğine inanıyor ve bu işin ilerleyen zamanlarda Liderine sıkıntı oluşturabileceğini sezinliyordu. Liderin etrafındaki sultaya rağmen Liderine sahip çıkmak adına İstanbul İl Başkanı Adayı oldu. Salona girerken ki azmi ve kararlılığı ile teşkilat mensuplarının gönlünde taht kurdu. Aslında amacı İl Başkanı olmak değil yapılan yanlışlıkları dile getirmekti. O üzerine düşeni yapmış ve yoluna kaldığı yerden devam ediyordu. İlerleyen zamanlarda haklılığı ortaya çıkınca bizzat Lideri tarafından adaylık başvurusu yapmadığı halde İstanbul’da Milletvekili adayı olarak gösterilmiştir.

Dava adamı, zor zamanların adamıdır. Zor zamanlarda bir iddiaya sahip olmak, avuçta kor taşımak kadar zordur. Yüreğinde iman gibi bir güneşi taşıyanlar, insanlığın dünya ve ahiret kurtuluşu için omuzunda bir dava taşımaya seve seve razı olurlar. Liderine en zor zamanlarda sahip çıkarak korkusuzca tüm okları üstüne çeken adamdır Metin Külünk.

Metin Külünk demek, herkesin sustuğu zamanlarda konuşabilen Adam demek. Herkes boşluğa düşüp acaba mı derken, hiç düşünmeden Liderine olan sadakatini korkmadan gösterebilmektir Dava Adamlığı.

Kim var denildiğinde, etrafına bakmadan ben varım, diyebilen yüreklere en güzel örnektir, Metin Külünk.

40 yıldır söylem ve eylem birliği aynı terazide olan, sapmadan, kırılmadan, eğilmeden ve bükülmeden, dimdik konuşabilen Dava Adamıdır Metin Külünk.

Metin Külün aynı zamanda Entelektüel bir Dava Adamıdır. Olay analizleri konusunda usta bir yorumcudur. Yazdığı kitaplar ve makaleler aracılığı ile görüşlerini korkmadan yazmıştır. Lise yıllarında çıkardıkları dergiler hala arşivlerde yerini almaktadır.

Dava adamı bir yaşama ustasıdır. Dava adamı şahsiyet sahibidir. Şahsiyetli olmak fark edilir olmaktır. Orta yerde olmak demektir. Herkesin sindiği, korktuğu,  geri çekildiği zamanlarda meydana çıkmak demektir. Herkesin görevden köşe bucak kaçtığı zamanlarda göreve talip olmak demektir. Dava adamı çevresine rengini veren adamdır. Dava Adamı bilir ki, siz çevrenize renginizi veremiyorsanız, bir gün çevreniz size rengini dayatacaktır.

Ahiret yurdunda, mahşer gününde, dava adamları bu dünyada olduğu gibi, yine arka saflarda duracaklar, ön plana çıkmamaya, göze batmamaya çalışacaklar. Ancak, Rabbimiz onlara seslenecek! “Siz dünyada iken hizmette en ön safta, nimette en arka safta idiniz. Burada ise sizin yeriniz en ön saftır. Peygamberlerin, Salihlerin ve Şehitlerin yanıdır. “Buraya gelin” diyecektir.  Teemmül oluna vesselam.

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

3 comments

  1. Allah'ın bir kulu

    İnsanları ilahlaştırmaktan bıkmadınız. Yazık size

  2. bu yazı neden yazdın?
    cidden merak ettim…

  3. Olum manyak mısın ne boksun sen yaa:))) Allah Allaaaaahhh… ne kadar ilginç bir kafanız var bayım:))))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir