Salı , Temmuz 17 2018

Birleşmiş Milletler, İdlib Kentindeki Çatışmalara Son Verilmeli


Suriye’de bulunan Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland, “Rusya, Türkiye ve İran, Suriye topraklarında savaşı sürdüren güçler üzerindeki etkilerini kullanarak İdlib kentinde yaşamını sürdürmeye çalışan ihtiyaç sahiplerine ilaç, gıda ve ihtiyaç duyulan diğer yardım malzemelerinin ulaştırılmasına destek vermelidir. İdlib kentinde sürmekte olan çatışmalara bu üç ülke tarafından son verilmelidir. Ateşkesin gerçekleşmesi hususunda çığlık atıyorum.” dedi. 

Birleşmiş Milletler tarafından Suriye’de 2015 yılından bu tarafa süregelen insani krizin en yüksek seviyeye ulaştığı açıklandı. Egeland ise kuşatma altında bulunan ve Kasım ayından bu tarafa sivillere insani yardım ulaştırılamayan bölgeler bulunduğunu söyledi. 

Cenevre’de gazetecilere açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Egeland, “Suriye’de zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren yüz binlerce kişi, çok acilen insani yardıma gereksinim duymaktadır. Bu tarafımdan yapılan önemli bir uyarıdır. Suriye’de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için insani yardım taşıyan konvoyların, bu insani yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırması için çeşitli bölgeleri kontrolü altında tutan hükümet güçlerinden veya silahlı muhalif gruplardan yazılı olmak suretiyle izin alma şartı var. Bu hususta işimizi rahatlıkla yürütebilmek için tarafımıza gönderilen mektuplar, tarihinin en düşük seviyesindedir. Ayrıca Soçi’de gerçekleştirilen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ndeki görüşmeler neticesinde fazla ilerleme kaydedilemedi.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
 

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir