Pazartesi , Temmuz 23 2018

Bitcoin, 2 Ayda Yüzde 64 Değer Kaybetti


Sanal para birimi olan Bitcoin, hızlı yükselişiyle bir anda dikkatleri üzerine çekti. Basamakları çok hızlı çıkarak Aralık ayı içerisinde 20 bin dolar sınırına yaklaşmıştı. Ancak yıldızı çabuk parlayan Bitcoin’in 2 ay içerisinde %64 değer kaybetmesi şok etkisi yarattı. 

20 bin dolar sınırından 2 ay içerisinde 6 bin 900 dolar sınırına gerileyen Bitcoin 13 bin dolar birden eriyerek büyük kan kaybetti. Uzmanlar Bitcoin’in bu önemli düşüşündeki en büyük etkenlerden birinin Güney Kore’nin Bitcoin ile ticareti yasaklayacağını duyurması olduğunu belirtiyor. JP Morgan, Bank of America ve Citigroup gibi Amerikan bankaları ise 5 Şubat tarihi itibariyle kredi kartından Bitcoin alımına yasak getirdi.

Bitcoin Balonu Patladı

Bitcoin ile mücadele kararı olan bankalar arasına İngiltere merkezli faaliyet gösteren Lloyds’da katıldı. Bitcoin’e bir darbede Facebook’tan geldi. Facebook yetkilileri, geçen hafta aldıkları karar ile Bitcoin reklamlarına yasak getirdi. Bitcoin, ekonomistleri de ikiye böldü. Ekonomistlerden bazıları sanal para birimi olan Bitcoin için çağın icadı değerlendirmesini yaparken, kriz kahini olarak bilinen Ekonomist Nouriel Roubini ise Bitcoin için ‘insanlık tarihinin en büyük balonu’ değerlendirmesini yaptı. 

Ortada var olan gerçek ise 2 ay içerisinde 13 bin dolar (%64) değer kaybeden Bitcoin’in, yatırımcılarını bataklığa sürükleyebileceğidir. 

 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir