Cumartesi , Ağustos 4 2018

Bitki Çayları ve Şifa Olduğu Hastalıklar


Hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Bağışıklık sisteminin güçlenerek antibakteriyel rahatsızlıkların önlenmesinde bitki çaylarının önemi ise tartışılmazdır. Hangi bitki çayı hangi rahatsızlığa iyi geliyor? İşte bitki çayları ve şifa olduğu rahatsızlıklar!.. 
    

Adaçayı
    

Antimikrobiyal olarak bilinen adaçayı, mikroplardan ve bakterilerden korunmada oldukça etkendir. Vücutta hafif yorgunluk belirtilerinin ortaya çıktığı hallerde hastalıklardan korunmak için mutlaka adaçayı tüketilmelidir. 
    

Kuşburnu
    

Bağışıklık sistemi zayıf düştüğü dönemlerde tam bir C vitamini deposu olan kuşburnu tüketilmelidir. Kış mevsiminde bol tüketilmesi ise gribal enfeksiyon riskini çok düşürmektedir. Kuşburnu tüketirken demlenmesine çok dikkat edilmelidir. Uzun süre demlenmesi içeriğindeki C vitamininin okside olarak kaybolmasına yol açmaktadır. 
    

Zencefil ve Nane Çayı
    

Gribal enfeksiyonla beraber ateşte varsa kesinlikle nane çayı tüketilmelidir. Çünkü nane çayı, vücudun ısınarak terlemesini sağladığından mikropların vücuttan kolay atılmasını sağlamaktadır. Çayın içerisine taze olarak da katılarak tüketilebilir. Ateşli rahatsızlık geçirildiği zaman zencefilde tüketmek oldukça faydalıdır. Zencefil, akciğer enfeksiyonlarının vücuttan atılmasında da oldukça etkendir. 
    

Roibos Çayı 
    

Roibos çayı, toplum içerisinde kırmızı çay olarak bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. Ayrıca tarçın ilave edilerek tüketilirse iştahı kontrol eder. Günlük 1 fincan tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 
    

Papatya ve Yasemin Çayı
    

Kendimizi yorgun ve halsiz hissettiğimiz zamanlarda yasemin ve papatya çayının tüketilmesi kaslarımızı dinlendireceğinden yorgunluğumuzu ve halsizliğimizi giderir. Yasemin ve papatya çayının, kış mevsiminde günlük bir fincan tüketilmesi özellikle tavsiye edilmektedir. Uyku düzeninde sıkıntı yaşayanlar, yasemin ve papatya çayını akşam tüketirlerse uykularını düzene daha kolay sokabilirler.  
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir