• BIST110.179
 • Altın155,916
 • Dolar3,8576
 • Euro4,5431
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 8 °C
 • YEMEK
 • Son Haberler
  Tüm yemek haberleri »
  • GAZETELER
  • Günün Manşetleri
  Tüm Gazete Manşetleri »

  Biyolojik Saat İle Saat Diliminin Uyuşmaması İspanyolların Verimliliğini Düşürüyor

  İspanyolların geç saatlerde yemek yemesine İspanya'yı ziyaret eden birçok turistte şahit olmuştur. İspanyolların bu alışkanlığı Akdeniz ikliminin yarattığı rehavete bağlansa da asıl neden görünenden çok farklıdır.
  Biyolojik Saat İle Saat Diliminin Uyuşmaması İspanyolların Verimliliğini Düşürüyor
  Biyolojik Saat İle Saat Diliminin Uyuşmaması İspanyolların Verimliliğini Düşürüyor Biyolojik Saat İle Saat Diliminin Uyuşmaması İspanyolların Verimliliğini Düşürüyor Biyolojik Saat İle Saat Diliminin Uyuşmaması İspanyolların Verimliliğini Düşürüyor

  İspanyolların geç saatlerde yemek yemesine İspanya'yı ziyaret eden birçok turistte şahit olmuştur. İspanyolların bu alışkanlığı Akdeniz ikliminin yarattığı rehavete bağlansa da asıl neden görünenden çok farklıdır. 
      

  İnanmakta güçlük çekeceksiniz ama İspanyollar, 70 yıldan beri yanlış zaman diliminde yaşıyor. İspanya; İngiltere, Portekiz ve Fas ile haritada aynı boylam üzerinde olsa da saat dilimi Orta Avrupa Zaman Dilimidir. Bu da demek oluyor ki İspanya, kendisinden 2.500 km doğuda bulunan Sırbistan ile aynı saat dilimini kullanıyor. 
      

  İspanyolların coğrafi zaman diliminin gerisinden gelmesinin nedeni ise şöyle açıklanabilir;
      

  "General Franco, 1940 yılında Nazi Almanya'sı ile dayanışma içerisinde olmak için İspanya'da saatleri ileri alır. İç savaş sonucunda meydana gelen yıkım yüzünden İspanyol halkı bu durumdan şikayetçi olacak halde değildir. İspanyollar, günlük yemek saatlerini aynen sürdürseler de aslında zaman bir saat ilerdeydi. İkinci dünya savaşı sona erdikten sonrada eski saate geri dönüş olmadı."
      

  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy tarafından geçen yıl yapılan açıklamayla iş gününün akşam 8 yerine saat 6'da sona ermesiyle ilgili hükümetin plan hazırlığı yaptığı belirtilmişti. Hükümet tarafından hazırlanan plan dahilinde Orta Avrupa Zaman Diliminden, Greenwich Zaman Dilimine geçilmesinin hesapları da yapılıyordu. Zaman dilimi ile ilgili ülke genelinde geniş çaplı bir tartışma sürüyor. İspanya'nın doğru zaman diliminden bir saat geride olması güneşin geç doğması ve geç batması demek. 
      

  İspanya'ya bağlı Mayorka, Minorka ve İbiza'dan oluşan Balear Adaları ise Greenwich saat dilimine dönülmesi taraftarı değil. Ancak İspanyol halkının geneli düşünüldüğü zaman yanlış zaman diliminde yaşamanın uykusuzluğa neden olduğu ve verimliliği düşürdüğü aşikar. İspanya'da saat 09.00'da başlayan iş gününde öğlen molası ise 14.00 ile 16.00 arasındadır. İş gününün bitiş saati ise akşam saat 20.00. İspanya'da iş gününün geç saatte bitmesi sosyal hayatın geç başlamasına neden oluyor. Kuzey Batı'da yer alan Galiçya bölgesinde kış mevsiminde güneşin saat 09.00'da doğması halkın güne karanlıkta başlamasına yol açıyor. İspanya'nın doğru zaman dilimini kullanması için 2006'dan beri kampanya yürüten bir kuruluşun başkanı Luis Casero ise "İspanya'da kullanılan zaman diliminin güneşe uyumlu olmaması uykusuzluğa yol açtığı gibi sağlığa da olumsuz etki ediyor. Saatler değiştirildiği zaman güneş bir saat erken doğacağından dolayı insanlar, aydınlanmış bir güne uyanacak. Yemek saatleri bir saat geriye gelecek ve en önemlisi de insanlar, bir sat fazla uyuyacak." dedi.  
      

  Siestada Tartışma Konusu
      

  Gece geç saatlerde yatan İspanyollar, sabah erken saatlerde kalkınca sabah kahvesi, öğlen iki saatlik mola ve siesta ile yorgunluklarını atmaya çalışıyor. İspanya'da bazı kesimler ise zaman diliminin değiştirilmesinin siestayı tehlikeye sokacağını düşünüyor. Ancak yapılan araştırmalar İspanyolların sadece %18'nin düzenli öğlen uykusu uyuduğunu gösteriyor. 
      

  İspanya'da siestanın gerçeklikle bağdaşmadığını söyleyen Luis Casero ise saat dilimi değiştirildiği takdirde yemek saatleri öne çekileceğinden ve bir saat fazla uyunacağından öğlen uykusunun gereksiz olacağını belirtti.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

  Diğer Haberler