Salı , Temmuz 17 2018

Biyolojik Silah Bonzai Gerçeği ve Çaresi


Son aylarda Türkiye’yi içten içe tehdit eden neredeyse biyolojik savaş aleti niteliğinde bir icat Bonzai, gençlerimizi tehdit etmeye başladı. Şimdiden yüzlerce kurbanımız var. Ölenlerin yaş aralığı 22, yani vatana ve millete en çok fayda sağlayabilecekleri yaştaki gençlerimiz.

Bonzainin adını ilk kez geçen sene Marmara Gençlik Kulüpleri Federasyonu Başkanı Yusuf Yücel Beyefendiden duyduğumda ciddiye almamıştım. Diğer uyuşturuculardan yüz kat daha ucuza satın alınabilmesi, kolay temini ve içiminin kolay olması bu biyolojik silahın hızla yayılmasındaki en önemli etken.

Hatta son zamanlarda balkonlardaki saksılarda yetiştirilip, kimyasal maddeyle işlendikten sonra kullanıma hazır hale gelebiliyor. En önemli özelliği kolay kafa yapması ve anında bağımlılık hissini oluşturması.

Ama rehabilitede avantajı ise kullanan gençlerin büyük bir kısmı bu illeti kullanmaya başladığında ne kadar tehlikeli bir uyuşturucu olduğunu anlayıp bırakmak istiyor. Ama maalesef karşılarında onlara yardım edecek bir muhatapları yok.

Biz, Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu olarak, Marmara Gençlik Kulüpleri Federasyonu ile ortak bir çalışma yaparak İstanbul’da Bonzai kullanan 354 kişi ile anket yaptık. Yapılan ankete göre kullanım yaşı; yüzde 67 ile, 19-30 aralığında yoğunlaşıyor. İnsanın en verimli çağı olan 19-30 yaş aralığı bağımlıların en çok yoğunlaştığı gruptur ve kullananların yüzde 7’sini kadınlar oluştururken, yüzde 100’e yakını alkol 

AYLIK GELİRLERİ YÜKSEK

Ankette öne çıkan unsurlardan biri de tahminlerin aksine bağımlıların çoğunluğu ailelerinin yanında kalması. Toplumda Bonzai kullananların sokak çocukları olduğuna dair yargıyı desteklemeyen sonuçlar elde edildi. Bir başka sonuç ise çok ilginçtir bağımlıların ve ailelerinin ortalama aylık gelirlerinin 2 bin 280 TL olması. Bu rakam ortalama asgari ücretli bir ailenin üzerinde.

YÜZDE 63 SEVİYOR

Madde bağımlılarının spor yapmayı seviyor musunuz sorusuna cevapları yüzde 63 oldu. Bağımlıların hangi sporu sevdikleri sorusuna cevapları yüzde 36 ile futbol, yüzde 4 voleybol, yüzde 3 basketbol oldu.Katılanların yüzde 50’ye yakın bir kısmı bu soruya cevap vermedi. Bağımlıların yüzde 9’u futbol, yüzde 1’i basketbol, yüzde 1’i voleybol, yüzde 1’i kick box gibi sporlarla uğraşıyor. Katılımcılar spor yaparak bağımlılıktan kurtulmayı düşünür müydünüz sorusuna ise yüzde 36 evet, yüzde 34 hayır cevabı vermiştir. Yüzde 30 bir grup karasız çıktı.

ANKET SONUÇLARI

Anketten çıkan sonuçlar şöyle:

“Bağımlıların spora olan ilgisi büyüktür, verilmek istenen sosyal mesajlar bu kanallar kullanılarak verilebilir ve hatta rehabilite bile edilebilir. Bağımlıların çevrenizde başka çocuk ve kadın bağımlılar var mı sorusuna yüzde 85 var cevabı verdikleri görülmüştür. Bu durumu daha vahim bir yapıya kavuşturmaktadır.

Peki bu kişiler Bonzai için parayı nerden buluyor sorusuna cevapları yüzde 98 aile ve çalışıyorlar cevabıdır. Ancak yüzde 2’lik bir kısmı illegal yolardan bulduğudur. Çocuk ve kadınların illegal finansman için neler yaptıkları ayrıca araştırılmalıdır.

Bağımlıların yüzde 93’ü ailelerinden ve çalışarak maddenin finansmanını sağlarken yüzde 7’lik bir kısım gene illegal yolardan parayı temin etmektedir. Son olarak Bonzai ile ilgili yasanın caydırıcılığı konusunda bağımlıların yüzde 56’sı yasanın yeterli olduğunu düşünmektedir. Yüzde 60’ı da Bonzai’yi yasadan sonra bırakmayı düşündüğünü beyan Tüm bu verilere bakıldığında ilgili kurumlarda muhatap bulamayan bu gençlerimiz bonzai illetinden kurtulmaya hazır. Sadece Devletten gelecek şefkat elini bekliyorlar. Eğer, bürokrasimiz biraz gayret sarf edip bu meseleyi ciddiye alabilirse umuyoruz ki bu gençlerimiz en kısa sürede uyuşturucu belası bonzaiden bir an evvel kurtulacaklardır. 

Geçen ay Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Eğitim Araştırma Genel Müdürü Harun Sönmez Beyle bu konu ile alakalı görüştüğümüzde ellerinde k bir projeden bahsettiler. Uyuşturucu bağımlıları için Rehabilitasyon Köyü. 

Muhteşem bir proje. Projeye Yeşilay’ı da dahil etmişler. Eğer gerçekleşirse ülkemiz gençliği adına inanılmaz bir kazanç. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında oluru almışlar. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç projenin tamamlanması için bütün yetkisini kullanmış. Şimdi sıra bu gençlerimizi bir an evvel bu Biyolojik Silah Bonzai denen illetten kurtarmaya geldi. Bu görev tüm Türkiye’nin. Hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor.

Zaman fedakarlık zamanı.

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. yazınız güzel olmuş kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir