• BIST115.327
 • Altın161,901
 • Dolar3,7880
 • Euro4,6691
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Bol Okumak ve Soru Çözmek, LGS'de Başarının Formülü

Bu eğitim yılının başında kaldırılan TEOG sınavı yerine artık Liselere Geçiş Sınavı (LGS) var. LGS'de başarılı olmak ise bol kitap, makale ve gazete okumaya bağlı.
Bol Okumak ve Soru Çözmek, LGS'de Başarının Formülü
Bol Okumak ve Soru Çözmek, LGS'de Başarının Formülü Bol Okumak ve Soru Çözmek, LGS'de Başarının Formülü Bol Okumak ve Soru Çözmek, LGS'de Başarının Formülü

Bu eğitim yılının başında kaldırılan TEOG sınavı yerine artık Liselere Geçiş Sınavı (LGS) var. LGS'de başarılı olmak ise bol kitap, makale ve gazete okumaya bağlı. Örnek sorular üzerinde inceleme yapan uzmanlar tarafından soruların özelliklerinin bilinerek bu sorulara yönelik bolca çözümler yapılması gerektiği sıkça dile getiriliyor. 

Uzun bir karmaşanın ardından yeniden düzenlenerek son halini alan Liselere Geçiş Sınavında soruların özellikleri netlik kazandı. Son yapılan düzenleme ile sadece soru özelliklerinde değil, ders çalışma şeklinde de değişiklik meydana geldi. 

Liselere Geçiş Sınavı ile ilgili örnek soruları Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinde yayınladı. Bu sorular üzerinde inceleme yapan eğitimciler ise başarının formülünü bol kitap, makale ve gazete okumak ile soru çözmekte görüyor. 
Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, "Soru türlerinin çözümünün ezberlenmesi yöntemi ile LGS sınavında başarıyı yakalamanın imkanı yoktur. Öğrencilerin uzun paragraf sorularını çözebilmesi için doğru, düzgün, anlamlı okuma ve okuduğunu anlayarak yorumlama kabiliyetini geliştirmesi gerekir. Matematik ve Fen gibi sayısal alanlardaki soruları çözme kabiliyeti kazanabilmek içinde sözel alandaki gibi okuma, anlama, yorumlama ve çıkarım yapma kabiliyetinin güçlü olması gerektiği gibi problem, kurgulama, işlem yapabilme, bilimsel kavramların anlamlarını bilme ve grafik okuma kabiliyetinin de güçlü olması gerekir. LGS sınavında sorulacak sorulardaki en önemli özelliklerden biride öğrencilerin, disiplinler arası ilişki kurma kabiliyetlerinin çok güçlü olmasıdır." şeklinde konuştu. 

Sınava Hazırlanırken Neler Yapmalı? 

Öğrenciler, bilgi ve soru ezberlemeyle bu sınavda başarılı olamayacaklarını bilmelidir. Sınava hazırlanırken öğretim yılı süresince işledikleri tüm ünite ve konuları tam olarak anlamalı ve ayrıntılarıyla kavramalıdırlar. 

Günlük olarak farklı yazı türleri okumalıdırlar. Okurken de anlamını bilmedikleri sözcükleri, sözlük taraması yaparak öğrenmelidirler. 

Bir ünite çalışılacağı zaman öncelikle ünite ile alakalı kavram haritası çıkarılmalı ve ünite, kavram haritasındaki sıraya göre öğrenilmelidir. 
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler