Cuma , Haziran 22 2018

Bosna Kasabı Sırp Komutan Mladiç Hakkında Mahkemeden Tarihi Karar


Sırp komutan Mladiç, Srebrenitsa’da sekiz bini aşkın Boşnak için katliam emri vermiş, Saraybosna kuşatmasında da başrıl oynamıştı. Bosna Kasabı Sırp Komutan Mladiç hakkında bugün tarihi bir karar veren uluslararası mahkeme Mladiç’i suçlu buldu. 

Srebrenitsa’da Boşnak katliamının emrini veren, Saraybosna kuşatmasında da aktif rol oynayan Sırp Komutan Mladiç’in aldığı ceza bugün açıklanacak. ‘Bosna Kasabı’ Mladiç, bugün uluslararası mahkemede görülen duruşmada, sağlığının kötüye gittiğini gerekçe göstererek, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti. Uluslararası Mahkeme hakimi, ‘Bosna Kasabı’ Mladiç’in hakimlere bağırması üzerine Mladic’in suçlu bulunduğunu açıkladı. 

SALONDA GÜLÜCÜK SAÇTI
Bugün görülen duruşmada, mahkeme salonundan ilk fotoğraflar da ajanslar tarafından dünyaya geçildi. Mladiç’in duruşma için lacivert takım elbise giydiği ve kırmızı kravat taktığı görüldü. Sürekli gülümsemesi dikkat çeken Mladiç’in bir fotoğrafında Başparmağıyla yaptığı ‘her şey yolunda’ hareketi de gözden kaçmadı. 

BOSNA HALKI DEV EKRANLARDA TAKİP EDİYOR
Mladiç hakkında verilecek karar açıklanmadan önce Bosna Hersek’te vatandaşların duruşmayı takip edebilmesi için şehir meydanlarına dev ekranlar kuruldu. Boşnaklar, Bosna Kasabı Sırp Komutan Mladiç’ın duruşmasını evlerinden ve bu dev ekranlardan takip ediyor. 

KATLİAMDA AİLELERİNDEN 50’DEN FAZLA KİŞİYİ KAYBETTİLER
Bosna katliamında aralarında eşi ve kardeşinin de bulunduğu 50’den fazla kişiyi kaybeden Bida Smayloviç ve Vasva Smaylovic’de bugün evlerinde duruşmayı takip edenler arasında yer alıyor. Vasva Smaylovic, 22 yıldan bu yana kocası, kızının kocası ve aile üyelerinden 30 kişinin izini bulamıyor. 

BİNLERCE İNSAN KATLEDİLMİŞTİ
1995 yılında Bosna Hersek’in kuzeydoğusunda bulunan Srebrenitsa’da Mladiç komutası altındaki Sırp birlikleri tarafından 8 bin Müslüman erkek katledilmişti. Katledilenler arasında çocuklar da yer alıyordu. Yine Mladiç’in başrol oynadığı Saraybosna’daki kuşatma 44 ay sürmüş ve 10 binden fazla kişi ölmüştü. Mladiç, 16 yıl saklanmış ve 2011 yılında Sırbistan’da yakalanmıştı. 11 ayrı suçtan yargılanan Mladiç hakkında savcılık, müebbet hapis cezası talep ediyor. 

bosna-kasabi-2.jpg
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir