Cumartesi , Ağustos 4 2018

Boyun Fıtığı Hakkında Merak Edilenler


Boyun fıtığı tanısı konurken başka bir ağrının karışıp karışmadığı tespit edilmelidir. Sol kolda ağrı ve uyuşma oluyorsa kalp rahatsızlığı olabilir. Bu tür sorunlar mevcutsa ekarte edilerek tedaviye başlanmalıdır. Tedavi programı, hastanın eğitimini, ilacını, istirahatini, fizik tedavisini ve egzersizini kapsar. Hastanın boyun hareketleri tedavinin başlangıcında kısıtlanır. Daha sonraki aşamada da ağrılar hafifletilir. Ağrıları hafifletilen hastada ne tür kayıplar olduğunun tanısını koymak için rehabilitasyon programı uygulanır. Hastaya fizikoterapi uygulanarak sorunlu bölgede kanlanma sağlanır. Kanlanma sayesinde sinirler hayat bulduğu gibi bölgede iyileşme başlar. Sorunlu bölgede mevcut olan adale spazmları için ilaç tedavisi uygulanır. 
    

Boyun fıtığının tedavi süreci yaklaşık iki saatlik seanslarla 20-25 gün aralığında sürmektedir. Ancak tedavinin ardından tekrarlama riskini düşürmek için hastaya 3 ay süre ile rehabilitasyon uygulanır. Bu rehabilitasyon programı kapsamında da hasta evinde bazı egzersiz programları uygular. 
    

Tedaviden Sonra Nelere Dikkat Etmelidir?
    

Hasta, tedavi programının ardından kesinlikle ağırlık kaldırmamalıdır. Ayrıca ağır işlerde çalışmamalı, ters hareketlerden kaçınmalı, aynı pozisyonda uzun süre durmamalı, ağrılar geçse dahi egzersiz bırakılmamalıdır. 
    

Boyun Fıtıklarında Ameliyatın Gerekli Olduğu Durumlar

Boyun fıtığında uygulanan tedavi programına rağmen koldaki duyarsızlaşma ve uyuşma geçmediği gibi daha da artıyorsa, el becerilerinde kayıplar yaşanıyorsa, bir türlü geçmeyen ağrılar varsa ameliyat kaçınılmazdır. 

Boyun Fıtıklarında Yastık Tercihi

Boyun fıtığında en sık rastlanan nedenler arasında uygun olmayan yatak ve yastık tercihi vardır. bu nedenle boyun fıtığının yaşandığı durumlarda kesinlikle ortopedik yatak ve yastık kullanılmalıdır. Her hasta farklı bir fiziki yapıya sahip olduğundan dolayı boynu destekleyen bir yastı kullanılması genelde yeterli olmaktadır. 

Masajın Yararı Olur mu?

Boyun fıtığı olan hastalar,, rahatlatıcı etkisinden dolayı masajı çok tercih etmektedirler. Ancak masajın tedavi edici etki sağlayabilmesi için bilen kişiler yapmalıdır. Masaj, kas sertliklerini giderse ve rahatlatıcı etki sağlasa da boyun fıtığının tedavisinde tek başına bir etki yaratmaz. Kaplıca tercihi de hastalar tarafından yapılan diğer bir yanlış tercihtir. Kaplıcalar, yüzeysel ısıtıcı etkisine rağmen fıtığın tedavisinde tek başına yeterli değildir.   
   

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir