Pazar , Haziran 24 2018

Bu Yiyecekler Sindirim Sisteminize İyi Gelecek


Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gizem Köse, sindirim sisteminin düzenli çalışması için probiyotik yiyeceklerin tüketilmesi konusunda uyarılarda bulundu. İşte detaylar…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gizem Köse, sindirim sistemi hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Sindirim sistemi problemi yaşayanların ve sindirim sisteminin düzenli çalışması için muhakkak probiyotikli yiyeceklerin tüketilmesini öngören Köse, boza ve şalgamın da sindirim sistemine çok iyi geldiğini açıkladı. Köse, “Probiyotiklerin bulunduğu besinler genellikle mayalanan besinlerdir. Fermente edilen gıdalardan yoğurt, kefir, sirke, şalgam, boza ve tarhana iyi birer probiyotik kaynağıdır” ifadelerine yer verdi.

SİNDİRİM SİTEMİNİN DÜZENLİ ÇALIŞMASINA YARDIMCI OLUYOR

Kış aylarının en vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan bozanın hareketsizlikten dolayı meydana gelen kabızlığa çok iyi geldiğini belirten Köse, et içeren yemeklerin tüketildiğinde ise gazlı içeceklerin yanı sıra yoğurt, ayran ve şalgam tüketilmesi gerektiğini söyledi. 

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasının günlük hayatı da etkilediğini söyleyen Köse, bağırsakların bazı kimyasal maddeleri atmak için bazen yardıma ihtiyaç duyduğunu ve bu sebeple probiyotiklerin tüketilmesi gerektiğini söyleyen Köse, ayrıca bu probiyotiklerin kolesterolü düzenlediğini ve enfeksiyon riskini de azalttığını dile getirdi. Köse, “Probiyotikler sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca enfeksiyon riskini azaltır, vücut pH seviyesini dengeler, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bunun yanında da karaciğerin yenilenmesinde de etkili olduğu görülmüştür” ifadelerini kullandı. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir