Salı , Temmuz 17 2018

Bu Yöntemle Kireçlenme Ağrılarına Veda Edeceksiniz


Eskişehir Özel Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Uzmanı Dr. Dilek Koç Yılmaz, vücutta meydana gelen kireçlenmelerin tedavisinde uygulanan PRP yöntemi hakkında bilgi verdi. 

Dr. Dilek Koç Yılmaz, kireçlenmeyi tanımladıktan sonra  nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında açıklama yaptı. Dr. Yılmaz, “Kireçlenme, kıkırdak, bağlar ve tendonlardaki yapının bozulmasıdır. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkmaktadır. Kireçlenmenin en sık görüldüğü kesim ise tekrarlayıcı hareket yapanlar, dizlerini daima kıvıranlar, çömelmiş pozisyonda iş yapanlar, sürekli ayakta duranlar, sporcular ile obezlerdir. Vücutta en fazla görüldüğü bölgeler ise diz, kalça, omurga gibi yük taşıyan eklemlerdir. Sık görülen belirtisi ağrıdır. Diğer belirtileri ise hareket kısıtlılıkları, eklemden ses gelmesi ve tutukluktur.” dedi. 

Aşırı Kilodan Uzak Durun 

Kireçlemenin önlenmesi hususunda önerilerde bulunan Fizyomer Terapia Uzmanı Dr. Dilek Koç Yılmaz, “Hareketin fazla olması nasıl kötüyse hareketsizlikte o kadar kötüdür. İdeal kiloda olmak ve çömelmiş vaziyette iş yapmamak lazım. Bu noktada kilo en önemli husus. Çünkü fazla kilo olduğu takdirde eklem fazla kilo taşır. Bağdaş kurarak oturmamak lazım. Oturduğumuz zaman dizlerin ve kalçanın açısı 90 derece olmalıdır. Eklem rahatsızlığı yaşayanlar, hayvansal gıdalardan, doymuş gıdalardan, işlenmiş, rafine edilmiş besinlerden uzak durmalıdır. Bunlar kilo yaptığı gibi kireçlenme rahatsızlığında da tetikleyici etki yapıyor. Kireçlenme rahatsızlığı yaşayanlar, yeşil çay, parlak renkli ve taze besinler, yaban mersini, pancar gibi kırmızı renkli besinleri bol tüketmelidir.” şeklinde konuştu. 

Fizik Tedavi Yöntemi 

Kireçlenme ile eklem rahatsızlıklarına yönelik fizik tedavi yöntemleri ile ilgilide açıklamalarda bulunan Dr. Dilek Koç Yılmaz, “Eklemin iyileşme süreci fizik tedavi ile hızlandırılmaktadır. Bu tedavinin ardından hastanın ağrısı ve kas spazmı azalıyor. Birtakım elektrik akımları verilerek ağrı kesiliyor. Eklem sıvısı verilerek kemiklerin birbirine sürtünmesi azaltılıyor. Böylelikle hasta daha rahat hareket ettiği gibi ağrıda azalıyor. Ayrıca hasta, egzersiz ile kaslarını güçlendirmelidir. Kaslar güçlü olunca ekleme binen yük de azalma oluyor. Özellikle diz çevresinde bulunan kasları güçlendirecek egzersizlere önem verilmelidir. Hafif yürüyüşler ve yüzme ihmal edilmemelidir.” ifadelerine yer verdi. 

Kalıcı Tedavi İçin PRP 

Kireçlenmenin tedavi edilmesinde PRP yöntemi ağrıyı azalttığı gibi yenileyici ve onarıcı etkisi olduğuna değinen Dr. Yılmaz, PRP yöntemine dair şunları söyledi: 

“PRP yöntemi, kişinin kanından 10- 200 cc aralığında alınarak biyoteknolojik tekniklerle kendi kanından 3-5 kat daha yüksek konsantrasyonlarda trombosit adındaki kırmızı kan pulcuklarından zengin hale getirilerek kireçli bölgelere tatbik edilmesidir. İçeriğinde birçok büyüme faktörü barındıran bu serum, kireçlenmeden dolayı hasar gören dokuların kendini yenileme sürecini hızlandırır.” 

PRP tedavisindeki amaç vücudun tamir mekanizmasının harekete geçmesini sağlamaktır. Doğal ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Serum, kişinin kendi kanından hazırlandığından dolayı alerjik risk yoktur. 

PRP tedavisinin uygulanamayacağı hastalar ise pıhtılaşma bozukluğu olanlar, trombosit sayısı düşük olanlar, tedavi uygulanacak bölgede enfeksiyonu olanlar, ateşli hastalıklar, kronik karaciğer hastalıkları, heparin veya warfanin gibi kan sulandırıcı kullananlar, bilinen major malignite rahatsızlığı olanlardır. 

About

Check Also

Anksiyete Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı haline gelen anksiyete hakkında Aslında birçok şey merak ediliyor. Aşırı korku sinirlilik endişeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir