Cuma , Haziran 22 2018

Bulaşık ve Çamaşır Yıkayarak Sağlıklı ve Uzun Yaşayın


Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirilen bir araştırmanın sonucuna göre çağımızdaki insanların pek sevmediği, bulaşık ve çamaşır makineleri ile teknolojiye devrettiği bulaşık ve çamaşır yıkamak sağlığa olumlu etki yapıyor. Bilim adamları, günlük rutin aktiviteler olan çamaşır ve bulaşık yıkama işleri sağlığı potansiyel olarak geliştirdiği gibi ölüm riskini de önemli ölçüde düşürüyor. 
    

ABD’de Buffalo Üniversitesinde görevli araştırmacılar tarafından yapılan ve ‘Journal Of the American Geriatrics Society’ dergisi tarafından da yayınlanan araştırmaya göre günlük rutin olarak yıkanan çamaşır ve bulaşık yıkamanın sağlığa potansiyel olarak olumlu katkısı olduğu gibi ölüm riskini de önemli oranda düşürüyor.  Yaş aralığı 65 ila 99 olan 6 bin kadının katılımcı olduğu araştırmada, fiziksel aktivitelerde yapılan hareketler algılayıcı cihazlar sayesinde bir hafta boyunca takip edildi. Takip eden süreçte ise katılımcıların sağlık durumları üç yıl süresince doktorlar tarafından takip edildi.  
    

Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre günlük en az yarım saat çamaşır ve bulaşık yıkamak gibi fiziksel aktivitelerde bulunan katılımcıları ölüm oranının, genellikle hareketsiz bir yaşam süren katılımcılara oranla %12 daha az olduğu saptandı.  
    

Günlük Bir Saat Fiziksel Aktivite Yaşam Süresini %39 Uzatıyor
    

Araştırmadan elde edilen bulgulara göre günlük bir saatlik aktivite ortalama yaşam süresini %39 artırıyor. Araştırmayı yapan ekibin başındaki isim olan Michael La Monte, “Güncel halk sağlığı ilkelerine göre fiziksel aktivitelerin günlük sağlığa fayda sağlayabilmesi için orta veya yüksek yoğunlukta olması gerekir. Yaşı ileri olan kadınlar üzerinde ilk kez yapılan araştırmaya göre tavsiye edilenin altındaki fiziksel aktivite seviyeleri dahi sağlığa fayda sağlıyor.” dedi.  
    

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir