Pazartesi , Temmuz 16 2018

Bursa'nın İpek Halısına ABD'de İlgi Büyüyor


Bursa Büyükşehir Belediyesince ‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Bulacak’ projesi yürütülüyor. Projede şu ana kadar 200 kadın yer aldı. Proje sayesinde dokunan ipek halılara ise ABD büyük ilgi gösteriyor. 
    

Bursa’nın tarihindeki kilometre taşlarından biri olan ancak üretimi zaman içerisinde durma noktasına kadar gelen Bursa ipeğine yeniden hayat vererek canlanması ve adına yakışacak şekilde kent markası olması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Bulacak’ projesinin altına imza atıldı. 
    

Bursa’da yerli kozadan ipek üretmeyi sürdüren aileler ile üretimi bırakan aileler proje kapsamına dahil edilerek kayıt altına alındı. 2015 yılında ise Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi projeye dahil edildi. 
    

Proje kapsamında dut ağacındaki artıştan yerli kozanın üretimine kadar ipek üretimindeki tüm süreç desteklendi. Keles, Harmancık, Orhaneli, İnegöl, Büyükorhan ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde bulunan üreticilere yönelikte çalışmalar gerçekleştirildi. 
    

Eski Köy Okulları İle Konaklar Atölyeye Çevrildi
    

Bu ilçelerdeki kırsal mahallelerde bulunan ve işlevlerini yitiren köy okulları ve konakları ipek halı, triko, kumaş üretim ve tasarım atölyelerine çevrildi. 14 farklı noktada sosyal donatı özelliği de olan atölyeler kuruldu. Kadınlar ise bu atölyelerde ipek halı dokumakla birlikte triko ve kumaşta üretti. 
    

ABD, metrekaresi 11 bin 500 liradan satışa sunulan ipek halılara büyük ilgi gösteriyor. İpek halılar, ABD’deki bir tüccar sayesinde tüketici ile buluşuyor. İlmek başına para alan kadınların ise aylık geliri 400 TL ile bin TL aralığında değişiyor.  
    

İpek Halılar, Antibakteriyel Özelliğe Sahip
    

Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünde incelenen ipek halılar için coğrafi işaret başvurusu yapıldı. Tekstil Mühendisliği laboratuvar sonuçlarına göre ipek halılar, ‘Antibakteriyel’ belgesi aldı. 
    

Proje çerçevesinde 180 halı ve 40 kumaş dokuma tezgahı alındığını söyleyen Proje Koordinatörü Mehmet Ünal, “İşe ilk önce eskiden ipek halı dokumasını bilen kadınlarımız ve bu kadınlarımızın yanına işi öğrenmeleri için birer genç kız oturtarak başladık. İpek halı dokumayı yeni öğrenen genç arkadaşlarımızda halı dokuyabiliyor. Bizi sevindiren en önemli husus ise halılarda Bursa ipeğinin kullanılmasıdır. Halılarımızı yurt dışına ihraç ediyoruz. Bursa ipeğinin yeniden can bulması için Bursa Büyükşehir Belediyesi seferber oldu.” şeklinde konuştu. 
    

Projede yaklaşık 200 kadının görev aldığını söyleyen Ünal, “İlimizde 30 yıldan beri ipek halı dokunmuyor. Bu durumun böyle devam etmesi halinde çok geç kalınacağından halı dokumayı bilen nesil kaybedilmiş olacaktı. Bu aynı zamanda Bursa ipeğinin de kaybedilmesi anlamına geliyor. Bu proje ile bu kültür en az 40 yıl daha kurtarılmış oldu. Atölyelerimizde dokunan halılar, orijinal Hereke halısıdır. ‘Onlu’ kalite ile dokunan halılar, şimdilik ABD’ye ihraç ediliyor. İstanbul’daki bir fuara da katıldık. Fransa, Hollanda ve Kanada’da birçok müşteriyle irtibat halindeyiz. Kısa zaman içerisinde bu ülkelere de ihraç etmeye başlayacağız. Almanya’da düzenlenecek olan dünyadaki en büyük halı fuarına davet edildik. Orada ekip olarak bulunacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
    

Usta öğretici olan Şerman Turhan ise “Bursa ipeğini dokuyup yaşatmak için çaba sarf ediyoruz. İpek halı dokuyan kadınlar, ipeğe yaşam veriyor. Arkadaşlarımız ipek halı dokudukça daha da ustalaşıyor. Genç arkadaşlarımızda çok büyük bir azim var. Genç arkadaşlarımızla birlikte güzel işlerin altına imza atacağız.” dedi.       
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir