Cumartesi , Ağustos 4 2018

Burun Kuruluğuna Karşı Sıvı Tüketimi Artırılmalıdır


Burun kuruluğu, insanları çok fazla rahatsız ettiği gibi canlarını yakabilir ve utandırabilir. Burun kuruması ile birlikte burun pasajlarındaki nemde tükenir. Burun kuruluğunun altında yatan sebepler ise çevresel etkenler, bazı ilaçlar ya da tıbbi bir durumdur. Burun kuruluğu evde hazırlanan ilaçlarla giderilse de devam ettiği ve acı çektirdiği takdirde hekime başvurmakta fayda var. 
    

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesinden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Melih Çiçek, aşırı kuru burun hastalığındaki belirtiler, sebepler ve tedavi yöntemleri ile ilgili şu bilgileri paylaştı:
    

“Aşırı kuru burun rahatsızlığının bir takım belirtileri mevcuttur. Havanın vücuda girmeden evvel koklanması ve temizlenmesi gibi işlevlerde bozukluk oluşabilir. Burun geçidinde bulunan ciltteki çatlaklardan ötürü ağrı oluşabilir. Burnun içindeki ve dışındaki deride ve mukusta kabarmalar oluşabilir. Bu kabarmalar ise kabuklanma belirtilerini daha da kötüleştirerek bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. 

Antihistammik gibi bir ilacın yan etkisinden ötürü aşırı kuru burun rahatsızlığı yaşanabilir. Antihistammik spreyler ve ilaçlar burun akıntısına karşı etkili olsa da genelde atropin içerdiğinden dolayı burun kanalı kuruyabilir. Ayrıca sıcaklık ile nem eksikliği gibi çevresel etkenlerde burun kuruluğunda etkendir. 

Normalden daha fazla sıvı tüketilmesi aşırı kuru burun kanallarının tedavisinde çok etkilidir. Burun kanallarının da iyi nemlendirilmesi gerekir. Buruna nemlendirici şeyler uygulayarak dışarıdan müdahale etmektense normalden daha çok sıvı alarak burun kanallarının nemlendirilmek daha sağlıklıdır. Burun kanallarının nemlenmesinde burun spreyleri, nemlendirici ya da buhar makinesinin çalıştırılması da etkili olmaktadır. düzenli olarak kullanılan antihistaminik, doktora danışılmadan bırakılmamalıdır. 

Burun ve boğazda kuruluğa neden olan diğer bir etken ise anti-anksiyete ve depresyon ilaçlarıdır. Kuruluk rahatsızlık verdiğinden dolayı ilaçlar değiştirilmek istenildiği takdirde doktora danışılmalıdır. Burun, kuru olduğu dönemlerde mikroplara karşı daha hassas olduğundan dolayı burun kuruluğu hafife alınmamalıdır. Çünkü burundaki kuruluktan dolayı oluşan çatlaklardan içeriye mikroplar çok rahat girerler. Bu nedenle de burun sürekli nemli tutulmalıdır. Burnun nemlenmesini sağlamak için burun deliklerine krem sürme gibi bir uygulama kesinlikle yapılmamalıdır. Çünkü bu tür uygulamalar ciğerleri etkileyerek zatürreye yol açabilir. Kuru burnu nemlendirmenin en iyi yöntemlerinden birisi temiz bir tülün ıslatılarak burnun iç kısmına bir süre bastırılmasıdır.”      
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir