Pazartesi , Haziran 25 2018

Burun Solunumunun Bozulması Obeziteye Yol Açıyor


Obezitenin çağın vebası olduğunu belirten Prof. Dr. Çekin, “Obezitenin başlıca nedenleri kötü beslenme ve hareketsizliktir. Bu iki etken haricinde de obeziteye yol açan birçok sebep vardır. Burun solunumunun bozulması da bu sebepler arasındadır.” dedi. 
    

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Engin Çekin, “İnsanların çoğu burun tıkanıklığından şikayet etmektedir. Burun tıkanıklığı, sadece yaşam konforunu bozan basit bir rahatsızlık olarak görülmemelidir. Burun tıkanıklığının altında yatan sebep ve var olduğu süre birçok hastalığa yol açabilir. Burun tıkanık olduğu zaman ağız solunumu ön plana çıktığından dolayı burun normal fonksiyonlarını yerine getiremez.” şeklinde konuştu. 
    

Metabolizmanın Dengesini Bozar
    

Prof. Dr. Çekin, “Burundaki soluma ağırlıkta olmadığında burundaki bazı reseptörler azalır. Bu durum ise enfeksiyonlara karşı risk oranını artırdığı gibi solunumu yüzeysel hale getirir, solunum sayısını artırır, akciğer kapasitesini azaltır ve vücut ısısını düşürür. Burun tıkandığı zaman burun ve sinüslerin ürettiği nitrik oksit miktarı azalır. Kandaki oksijen ve karbondioksit dengesinde de bozulma meydana gelir. Bu bozulma neticesinde de vücuttaki serbest oksijen radikalleri ile enflamasyon düzeyi artar. Metabolizma dengesi bozulduğu gibi diğer zararlı etkenlere karşı organizmanın savunma sistemi zayıflar. Bütün bu olumsuzluklar günlük faaliyetleri olumsuz etkileyince kişi, aşırı kilo almaya başlar. Bütün bu sorunlar kısır döngü şeklinde birbirini besleyince süreç kötü yönde işler. İnsanlar, fazla kilolarını vererek ideal kilolarında yaşamak istiyorlarsa öncelikle bedensel fonksiyonlarını normal hale döndürerek burun solunumunu etkinleştirmelidir.” ifadelerine yer verdi. 
    

Burun tıkanıklığının başlıca nedenleri şunlardır:
    

Enfeksiyöz rahatsızlıklar.
    

Çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen anatomik değişimler. 
    

Kişiye ve yaşanılan ortama dair etkenler.
    

İyi ya da kötü huylu tümörler.
    

Bu nedenlerin ayrımını yaparak gereksinim duyuluyorsa tedavisi kulak burun boğaz hastalıkları uzmanının kontrolünde yapılmalıdır.           
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir