• BIST116.195
 • Altın165,525
 • Dolar3,9336
 • Euro4,8284
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 15 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Burun Spreyi Bağımlılık Yapar mı?

Burun Tıkanıklığı, günlük yaşantımıza olumsuz etki yapan etkenlerin başında geldiği gibi sağlık problemlerine de yol açar.
Burun Spreyi Bağımlılık Yapar mı?
Burun Spreyi Bağımlılık Yapar mı? Burun Spreyi Bağımlılık Yapar mı? Burun Spreyi Bağımlılık Yapar mı?

Burun Tıkanıklığı, günlük yaşantımıza olumsuz etki yapan etkenlerin başında geldiği gibi sağlık problemlerine de yol açar. Kalp rahatsızlıklarına, uyku apnesi ile ilişkili olarak uyku kalitesinde düşüklüğe, baş ağrısına, sersemliğe, konsantrasyon bozukluğuna sebep olabilir. Burun tıkanıklığı, insanların kişilik yapısına da etki eder. kişiyi, normalin üstünde depresif ve tahammülsüz olmaya itebilir. Çocuklarda ise bütün bu sağlık sorunları haricinde erken diş sorunlarına yol açar. Her yaşta görülen burun tıkanıklığı kesinlikle tedavi edilmelidir. 
    

Burun Tıkanıklığının Nedenleri?
    

Burun tıkanıklığının çocuklarda görülme nedenleri arasında viral enfeksiyonlar, alerji, geniz eti, bademcik problemleri yer alır. yetişkinlerde görülme nedenleri ise burun içi etlerinin şişmesi, burun eğrilikleri, sinüzit ve alerjidir. 
    

Burun Spreyinin Kullanım Miktarı Nedir?
    

Üst solunum yolu enfeksiyonunda kış mevsiminin gelmesiyle birlikte önemli bir artış görülür. Kış mevsiminde havaların soğuk olmasından dolayı kapalı alanda daha fazla vakit geçirildiğinden dolayı bulaşma riski daha fazladır. Kreşler, hasta çocukları da kabul ettiğinden çocuklarda bulaşma riski daha yüksektir. Viral enfeksiyon durumlarında burun tıkanıklığını giderebilmek için 4-5 gün süreyle burun spreyleri burun spreyleri ve damlaları kullanılabilir. Ancak rahatsızlık uzadıkça burun spreyinin tadına varan bir kişi, bağımlı gibi kullanımı sürdürür. 
    

Uzun Süre Kullanımı Sağlığı Nasıl Etkiler?
    

Burnu açan sprey ya da damlalar, ilk haftanın ardından ters etki yaratarak burunda tıkanıklığa yol açar. Tıp dilinde bunun adı rebaund fenomenidir. Hasta tarafından her ihtimal göz önünde bulundurularak çanta haricinde banyoda, arabada, iş yerinde birer tane bulundurulur. Rahatsızlık geçse dahi sigara bağımlılığında olduğu gibi spreye devamlı ihtiyaç duyulur ve kullanım sürer. Bu bağımlılık tıp dilinde 'rinitis medicamentosa' olarak adlandırılır. Bu spreyin en kötü etkilerinden biriside çarpıntıdır. Kişide daralma ve huzursuzluk görülür. Ayrıca uyku kaçmaları ile gece uyanmalarına yol açabilir. 
    

Burun Spreylerinin Etkili Olduğu Durumlar
    

Burun tıkanıklığı burun eğriliğine bağlı olarak gelişiyorsa burun spreyleri tamamen etkisiz kalır. Geniz eti ile bademcik büyüklüğünde de yarar sağlamaz. Burun tıkanıklığı alerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa yine faydası olmaz. Alerjik durumlarda antialerjik burun spreyleri ile ödem çözen diğer spreyler kullanılmalıdır. Burun spreyinin uzun süreli kullanılması gerekiyorsa bağımlılık yapmayan ağızdan alınan bazı ilaçların kullanılması gerekir. Burun spreyi ya da damla uzun süre kullanıldığı takdirde burun içini döşeyen tabakanın kanlanmasını bozduğundan dolayı çalışamaz duruma getirir.  
    

Önemli 4 Tavsiye

Sprey derhal bırakılarak doktora müracaat edilmeli ve tanı konduktan sonra tedaviye başlanmalıdır. 

Tarafınıza anlatılanın haricinde burun spreyi kesinlikle kullanılmamalıdır. Burun spreyinin kullanım süresi 7 günü hiçbir koşulda aşmamalıdır. 

Kış mevsiminde yatak odasının sıcaklığı 21-22 derece olmalıdır. Bundan daha yüksek ısı nemi azalttığından dolayı burun etlerinin şişmesine yol açar. Bunun neticesinde ise burun tıkanıklığı ve nefes almada güçlük çekilir. 

Gece boyunca odanın nemli olmasını sağlamak için kalorifer peteğinin üzerine ıslak havlu konmalıdır. 
  

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler