Pazartesi , Haziran 25 2018

Can Eriği, Kilosu 150 TL'den Piyasaya Çıktı


Can eriğinde 2018 yılının ilk hasadı Mersin’in Silifke ilçesinde yapıldı. Silifke’nin Göksu Vadisi’nde bulunan köylerde yapılan hasadın ardından piyasaya sürülen can eriğinin kilosu ise 150 TL oldu. 
    

Örtü altında gerçekleştirilen ilk erik hasadına katılan Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, eriklerin paketlenmesinde işçilere yardım etti. Kaymakam Cinbir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yusuf Gün ve Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun ile beraber Fatma Kucur’un, 3 dönüm arazi üzerinde kurulu olan erik bahçesini gezerek işçilerle sohbet ettikten sonra ilk hasada yardım etti. 
    

Yaklaşık 10 kilo can eriği toplandıktan sonra 100 gramlık kaseler halinde satışa sunulması için Ankara ve İstanbul’a gönderildi. İlerleyen dönemde hasadın artmasıyla birlikte can eriği sadece iç piyasaya değil, Dubai, Rusya ve diğer ülkelere de ihraç edilecek. 
    

Bu yıl can eriğinden elde edilen hasadın bereketli olmasını temenni eden Kaymakam Cinbir, “Silifke’nin Göksu Vadisinde tadımlık olarak hasadı gerçekleştirilen can eriği serasını ziyaret ediyoruz. Birkaç gün içerisinde daha da olgunlaşacak olan can erikleri, sadece iç piyasada değil, ihraç yoluyla dış piyasada da satışa sunulacak. Göksu Vadimizde 5 bin 500 dekar açık alanda, 20 dekarda seralarda can eriği üretilmektedir. Can eriğine, iç ve dış piyasalarda talep çok fazladır. Can eriği ağaçları kendiliğinden yetişerek erik vermediğinden dolayı çiftçimizin üretimde büyük bir emeği olmaktadır. Bu emeğin karşılığı da alınıyor.” dedi. 
    

Ülkemizde ilk turfanda can eriği hasadının Silifke’de yapıldığına değinen Ziraat odası Başkanı Cafer Doygun, “Nisan ayı içerisinde açık alanda ilk can eriği hasadı gerçekleştirilecek. Seralarda ise ilk hasadı gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. İlk turfanda can eriği Silifke’de yetiştiğinden dolayı canı aş eren hamile bayanların eşleri, mesafe tanımaksızın buraya can eriği almaya geliyorlar. Silifke, mikro klima özelliğine sahip bir yer olduğundan dolayı ilçemizde yetişen can eriklerinin aroması ve görünümü gerçekten farklı oluyor. Hasat dönemini seralar sayesinde 45-50 güne çıkardık. Bu ise ilçemize sıcak para girmesini sağlıyor.” dedi. 
    

Sera sahibi Fatma Kucur’da, “Ortaören Mahallesinde 3 dönüm üzerine kurulu seramda can eriği üretimi yapmaktayım. İlk hasadımızı ise bugün gerçekleştirdik. Hasadımız sürecek. Can eriğinin kilosunu 150 TL’den piyasaya sürdük. İyi bir sezon geçirmemizi temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.   
                
 

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir