• BIST110.932
 • Altın175,132
 • Dolar4,0581
 • Euro4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Canan Karatay Aileleri Uyardı! “Çocuklarınızdan Uzak Tutun”

Kardiyoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Canan Karatay, ailelere çok önemli uyarılarda bulundu ve şekerli içecekler ile gazlı içeceklerin çocuklardan muhakkak uzak tutulması gerektiğini söyledi. Ayrıca, bu tür içeceklerin karaciğerde yağlanma yaptığını belirtti.
Canan Karatay Aileleri Uyardı! “Çocuklarınızdan Uzak Tutun”
Canan Karatay Aileleri Uyardı! “Çocuklarınızdan Uzak Tutun” Canan Karatay Aileleri Uyardı! “Çocuklarınızdan Uzak Tutun” Canan Karatay Aileleri Uyardı! “Çocuklarınızdan Uzak Tutun”

Kardiyoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Canan Karatay, ailelere çok önemli uyarılarda bulundu ve şekerli içecekler ile gazlı içeceklerin çocuklardan muhakkak uzak tutulması gerektiğini söyledi. Karatay, bu tür içeceklerin karaciğerde yağlanma yaptığını belirtti. İşte detaylar…

Ünlü Kardiyoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Canan Karatay, ailelere çok önemli uyarılarda bulundu. Ülkemizde çok fazla bir şekilde tüketilmekte olan gazlı içecekler ile şekerli içeceklerin mutlaka ufak çocuklardan uzak tutulması gerektiğini söyleyen Canan Karatay, bu içeceklerin karaciğerde yağlanmaya sebep olduğunu söyledi. Özellikle çocukların doğum günlerinde bu içeceklerin verilmemesini de tavsiye eden Karatay, "Gençlerin müptelası olduğu gazlı ve şekerli içecekler maalesef reklamlarda sunuluyor, aileler 1-2 yaşındaki çocukların doğum gününe şekerli içecekler masaya konuluyor, büyük bir başarı gibi. İşte hastalıkların temeli oradan atılıyor. 2-3 yaşındaki çocuğun doğum gününe şekerli, gazlı içecek gitmez, koymayın. O zamandan itibaren çocukların ve bebeklerin karaciğerleri bozulmaya başlıyor. Şeker bağımlılığı, morfin, eroin bağımlılığından çok daha tehlikelidir. Neden? Çünkü 2 yaşından itibaren bağımlılık başlıyor. 2 yaşından itibaren anneler, babalar, dedeler çocuklara temelini attırıyorlar. Sonunda bu içtiğiniz şekerler yağ oluyor, karaciğerler yağlanıyor. Karaciğerdeki yağlar en tehlikeli yağlardır" ifadelerini kullandı. 

BU YİYECEKLER HASTALIKLARIN TEMELİNİ ATIYOR 

Ayrıca börek, mantı ve ekmeğin çok fazla tüketilmesinin de kesinlikle büyük zararlara yol açtığını söyleyen Karatay, ekmek tüketiminin sıfıra indirilmesi gerektiğini söyledi ve beyaz ekmek yerine tahıllı ekmekleri tüketmeyi tavsiye etti. Bu yiyeceklerin fazla tüketildiğinde midede yanmaların olduğunu ve bunun da hastalıkların temelini attığını söyleyen Karatay, "Ekmeği, baklavayı, böreği, Kayseri mantısını ağzımıza koyduğumuz an bilin ki vücut onları şeker olarak görüyor ve göbekteki yangın başlıyor. Göbekte yangın başlayınca hastalıkların temeli atılıyor. Kanser, katarakt, kalp ve şeker hastalıkları, erkek ve hanımlarda kısırlığın olması, damar bozuklukları, meme kanseri prostat kanseri hepsini yapan şekerin ürettiği hormonlardır. Ekmek yemeyin diyorum, çünkü en çok tükettiğimiz şey ekmektir. Dünya sağlık organizasyonu Avrupa'da kişi başına senede 200 kilo ekmek tüketildiğini, Türkiye'de ekmek tüketiminin azalması ile bu hastalıkların azalacağını söylüyor. Ben söylemiyorum." dedi.  
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler